Hiszpania - wakacje już od 328 zł

Na wakacje: Region Madrytu, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Kastylia, Estremadura i Madryt/ Region Madrytu

Częściowe zachmurzenie
17°C
Opady:
0.4 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
9 km/h350°
Rejon położony w samym sercu Hiszpanii, którego centrum jest stolica - Madryt. Miasto zachwyca zabytkami, licznymi atrakcjami oraz możliwością spędzania wolnego czasu na wiele sposobów – aktywny wypoczynek, zakupy, zabawy do białego rana… ponadto położone jest w pobliżu wielu innych ciekawych miejsc. Warto wybrać się do Escorialu oraz okolicznych miast, takich jak: Toledo, Segowia, Salamanka, Cuenca, Burgos czy Avila.

Atrakcje

 • Puerta del Sol - Brama Słońca – pełniąca kiedyś rolę obronnego bastionu brama, dziś jest wizytówką Madrytu. To centrum Madrytu i kraju, stąd właśnie dokonuje się pomiaru wszystkich odległości.
 • Escorial – oddalony o 45 km od Madrytu zespół pałacowo klasztorny, który zachwyci każdego swą monumentalnością. Budowa Escorialu zakończyła się w 1584 r. Wtedy to Filip II postanowił, że wraz ze swym ojcem będzie tu miał grobowiec. Tym sposobem w Escorialu powstał panteon królów i książąt.
 • Palacio Real – Pałac Królewski z mnóstwem komnat, ogromną biblioteką i obszerną zbrojownią. Podziwiać tu można rysunki i arrasy Goi, portrety, zdobione zegary i przepiękne trony. Przy pałacu znajdują się ogrody, park Campo del Moro i Muzeum Karoc.
 • Torre Picasso – wieżowiec, najwyższy budynek Madrytu, mierzy 157, na których znajdują się 43 piętra. Zaprojektowany został przez autora nowojorskiego Word Trade Center, japończyka Minorou Yamasaki.
 • Muzeum Prado w Madrycie – jest najważniejszym muzeum w Hiszpanii a jego zbiory obejmują ponad 7000 dzieł malarstwa hiszpańskiego, włoskiego i flamandzkiego oraz zabytki rzeźby z różnych okresów. Podziwiać tu można obrazy m.in Goi, El Greca, Velázqueza, Tycjana, Boscha.
 • Kolegium św. Ildefonsa – doskonały przykład architektury łączącej elementy sztuki muzułmańskiej, gotyckiej i renesansowej.
 • Klasztor św. Wawrzyńca w El Escorial – pełni funkcję mauzoleum władców Hiszpanii. Swego czasu był także siedzibą dworu królewskiego. Klasztor został zaprojektowany przez Juana Batistę de Toledo i a obecnie jest wpisany na listę UNESCO.
 • Parque del Retiro – zadbany, duży park, w którym można odpocząć po zwiedzaniu okolicznych muzeów. Dawniej były to ogrody zaprojektowane we francuskim stylu i należały do rodziny królewskiej. El Retiro to także świetne miejsce na jogging, pływanie łódką, poznanie swej przyszłości – bardzo dużo tu wróżek, spacery.
 • Museo Thyssen-Bornemisza – kolejna ważna galeria malarstwa w Hiszpanii znajduje się w wyjątkowym, przepięknie urządzonym budynku. W zbiorach kolekcji znajdują się dzieła sztuki malarstwa średniowiecznego, siedemnastowiecznego malarstwa holenderskiego, malarstwa XVIII-wiecznego, rokoko, klasycyzmu, fowistów, pop artum surrealizmu, rokoka, awangardy
 • Galeria Reina Sofía – znane jest przede wszystkim z jednego z największych dzieł Picassa „Guerniki”, ale zobaczyć tutaj można o wiele więcej. To obowiązkowy punkt podczas artystycznej wycieczki po stolicy.
 • El Rastro – najpopularniejszy madrycki pchli targ odbywa się w dzielnicy Latina i pełen jest ciekawych produktów: antyki, militaria, meble, zwierzęta, radia, brzytwy etc.
 • Estación de Atocha – wspaniała stacja kolejowa. Stara część pochodzi z 1880 r. i przypomina oranżerię.
 • Pałac Królewski w Aranjuez– słynie ze swoich pięknych rozległych ogrodów i zachwycających wnętrz.


Ośrodki

 • Madryt – główne miasto regionu, a zarazem stolica polityczna całego kraju. Znajdują się tu liczne atrakcje zarówno dla miłośników zwiedzania jak i życia nocnego czy zakupów.
 • Colmenar Viejo – miasto położone na północ od Madrytu jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miast. Samo miasteczko też ma wiele do zaproponowania: stanowiska archeologiczne z czasów wizygockich, liczne przykłady architektury sakralnej, wiatraki nad rzeką Manzanares, mosty i muzea.
 • San Lorenzo de El Escorial – słynie ze znanego na całym świecie klasztoru św. Wawrzyńca nazywanego ósmym cudem świata.
 • Alcalá de Henares – według legendy została założona przez Fenicjan powracających z Wojny Trojańskiej. Aż do XVIII wieku była najważniejszym ośrodkiem akademickim Hiszpanii.
 • Aranjuez – typowe miasteczko o tradycyjnej, wiejskiej zabudowie kastylijskiej. Do najważniejszych miejsc należy Palacio Real - królewska letnia rezydencja pochodząca z XVI w., piękne ogrody.

Geografia i przyroda

Region Madrytu jest bardzo niewielki w porównaniu do innych regionów Hiszpanii. Położony jest w centralnej części kraju, na południe od masywu Kordylierów. Północą granicę regionu wyznaczają łańcuchy górskie Guadarrama y Somosierra, a zachodnią tereny równinne. Na południe od Madrytu przepływa rzeka Tag. Panuje tu umiarkowany klimat kontynentalny, przejściowo śródziemnomorski. Zimy są chłodne, latem za to temperatury sięgają czasem nawet 40°C. Region wyróżnia się pięknymi krajobrazami – liczne zielone szlaki, lasy, wysokie góry i krystalicznie czyste wody tworzą jedną z najważniejszych stref ekologicznych Europy. Dużą atrakcją przyrodniczą jest teren La Pedriza – najbardziej spektakularne w całym kraju skupisko skał granitowych, usytuowane na terenie Parku Regionalnego Cuenca Alta de Manzanares.

Historia

Za początki regionu uznaje się wiek IX, kiedy panowali tu Arabowie, ale badania archeologiczne sugerują, że okolice Madrytu były zamieszkane już przed 100,000 tysiącami lat. W wieku XI ziemie te podbił Alfonso VI. Przez długi czas tereny te nie odgrywały znaczącej roli w historii kraju. Zmieniło się to za czasów panowania Filipa II, który ustanowił Madryt stolicą Hiszpanii i przeniósł tu dwór królewski. W tym czasie miasto bardzo szybko się rozwijało pod względem architektonicznym i kulturowym. W 1563 roku król zajął się wielkim przedsięwzięciem – rozpoczął budowę Escorialu w niedalekiej odległości od Madrytu. Ta znana na całym świecie rezydencja łączy w sobie klasztor, pałac i mauzoleum. Budowana była przez 21 lat. Początkowo głównym architektem był uczeń Michała Anioła, Juan Bautista de Toledo, później zastąpił go Juan de Herdera, który nadał budowlom ostateczny kształt. Tutaj pochowani są wszyscy królowie hiszpańscy z wyjątkiem Filipa V, który nie lubił tego miejsca i życzył sobie spocząć w Segowii oraz Ferdynanda VI, którego grób jest w Madrycie.

Sport i rekreacja

 • Region jest doskonałym miejscem do gry w golfa – znajdują się tu ponad 22 pola golfowe.
 • Górzyste tereny są wymarzonym miejscem do wspinaczki, wypadów rowerowych czy pieszych wycieczek.
 • W stolicy można znaleźć liczne obiekty sportowe np. korty tenisowe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00.

Region Madrytu, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  18°C
  opady:
  2.5 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  55%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  149°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  20:59
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  8.8 mm
  wiatr:
  209°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  21:00
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.20°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  105°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  21:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  101°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  21:03
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.17°C
  opady:
  5.3 mm
  wiatr:
  112°   33 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  21:04

Region Madrytu - klimat w Hiszpania