Region Barcelony - wakacje już od 519 zł

Na wakacje: Region Barcelony, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Katalonia/ Region Barcelony

Częściowe zachmurzenie
15°C
Opady:
0.9 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
20 km/h80°
Stolica Katalonii wraz z terenami do niej przyległymi ma wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku. Można tu zarówno plażować, zwiedzać zabytki jak i uczestniczyć w bogatym życiu kulturalnym. W samej Barcelonie warto zobaczyć: Parc Güell – ogród z elementami architektonicznymi zaprojektowany przez Antonio Gaudiego, Barrio Gótico czyli dzielnicę gotycką z Placa de Sant Jaume (ratusz, budynek rządu katalońskiego oraz katedra św. Eulalii z przepięknymi witrażami, rzeźbami oraz tropikalnym ogrodem), Park Cytadeli (pomiędzy Starym Miastem a Wioską Olimpijską), Eixample czyli dzielnicę budowli w stylu secesyjnym, głównie dzieła Antonio Gaudiego (Casa Mila, Sagrada Familia), Montjuïc (wzgórze z zamkiem i piekną panoramą miasta). Nieopodal wznosi się także wzgórze Montserrat - święta góra Katalończyków z szesnastowieczną bazyliką i posągiem Czarnej Madonny. Również godnym uwagi jest wzgórze Tibidabo, na którym wg legendy szatan miał kusić Chrystusa, gdzie obecnie znajduje się kościół i park rozrywki.

Atrakcje

 • Dzielnica Gotycka w Barcelonie – większa część jej zabudowy pochodzi z XIII – XV wieku, ale można tu odnaleźć również relikty z czasów starożytnych.
 • Katedra Barcelony – znajduje się w dzilnicy dotyckiej, na placu Seu i jest jednym z najwazniejszych zabytków jeśli chodzi o kataloński gotyk. Budowa obecnej bazyliki zaczęła się w 1298 r. i trwała sześć wieków. W środku podziwiać można kyptę św. Eulalii, ołtarz główny, krużganki i niesamowite ławy chóru. W środku katedry znajduje się muzeum.
 • Kościół Santa María del Mar – pochodzi z XIVw. i jest znany z książki „Katedra w Barcelonie”. To wspaniały, surowy kościół znajdujący się niedaleko katedry. Zachwyca witrażami i figurą Marii ze statkiem u stóp.
 • Montjuïc - czyli wzgórze w południowej części miasta to największe tereny rekreacyjne Barcelony. Znajdują się na nim egzotyczne ogrody, muzea, rzeźby, na szczycie wzgórza stoi Zamek Montjuïc (a w nim Muzeum Militarne), ogromna siedemnastowieczna twierdza, z której roztacza się piękna panorama miasta. Nieopodal wznosi się supernowoczesna hala sportowa, wzniesiona na Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku.
 • Palau Sant Jordi – arena sportowa na wzgórzu Montjuïc, która może pomieścić 17 tysięcy osób, została zaprojektowana przez japońskiego architekta i otwarta w 1990 r. na obchody święta Mercè. W 1992 r. odbyły się tam Igrzyska Olimpijskie.
 • Poble Espanyol – powstało w latach 1926 – 1929 na światową wsytawę EXPO. Jest to muzeum hiszpańskiej architektury. Wchodząc do środka spaceruje się po uliczkach Andaluzji, czy Kastylii. Pełno tu sklepów z rękodziełem i restauracji z lokalnymi potrawami. W uliczkach i na placach odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty. Poble Espanyol to niezwykłe miejsce w Barcelonie.
 • La Rambla – najbadrziej popularnia i zatłoczona ulica Barcelony, która biegnie od Plaza Catalunya do portu i pomnika Krzysztofa Kolumba. Na Rambla kwitnie handel, życie towarzyskie, huczy od muzyki i co chwilę można spotkać kogoś poprzebieranego.
 • Gran Teatre del Liceu – jeden z piękniejszych symboli Barcelony. Teatr powstał w miejscu dawnego zakonu Trynitarzy w 1844. Od swego otwarcia miały tam miejsce dwa pożary i napad. Ostatni pożar sprawił, że trzeba było odrestaurować to miejsce. El Liceo to najważniejszy teatr opera w Hiszpanii i największy w Europie. Tutaj można było usłyszeć najlepsze głosy świata.
 • Palacio Güell - pierwsze dzieło Gaudiego. Mały, elegancki pałac początkowo był rezydencją hrabiego Güell. Do budowy tego niezwykłego budynku wykorzystano m.in. kamień, marmur, heban, kute żelazo i niestety kość słoniową. Pałac wpisany na listę UNESCO od 1984r.
 • Muzeum figur woskowych – otwarte w 1973 r. W swych wnęrzach mieści 350 figur słynnych ludzi. Muzeum mieści sie w przepięknym XIX-wiecznym pałacu.
 • Muzeum Frederica Marés – założone w 1946 r. dzięki dziełom pozostawionym przez artystę. Muzeum dzieli się na trzy części: kolekcja rzeźb, Gabinet Kolekcjonera, w którym podziwiać można przedmioty przedstawiające codzienne życie miejszkańców miasta i studio-bibliotekę Marésa.
 • Kościół Santa María del Pi – gotycka świątynia wzniesiona na przełomie XIV i XV w, która znajduje się na uroczym placu Plaza del Pi. W środku podziwiać można surowe wnętrze jednonawowej budowli i niezwykłą rozetę nad pochodzącymi z XIII w. romańskimi drzwiami.
 • El Palau de la Generalitat de Catalunya – to siedziba rządu Katalonii zbudowana pomiędzy XV a XVII w. Budynek łączy w sobie różne style architektoniczne, a w środku na szczególną uwagę zasługuje: Patio Tarongers, Saló de Sant Jordi, Sala Daurada.
 • Ratusz – na placu Sant Jaume, na przeciw Palau de Generalitat. Ratusz znajduje się w XIV-wiecznym budynku, który przez lata był wielokrotnie odnawiany. Widać tu mieszankę stylów: neoklasycystyczną fasadę po stronie placu Sant Jaume, gotycką od ulicy Ciuat. Wewnątrz powinno się zobaczyć foyer, schody z czarnego marmuru, Salon del Cent, Salon Królowej Regentki i Salon Kronik.
 • Bazylika La Mercè – gotycka świątynia wziesiona w XIII w. a w XVIII w. zrekosntruowano ją na późny barok. W środku znajduje się tylko jedna nawa, a w niej figura Virgen del Merced, patronki miasta.
 • Muzeum Picassa – tutaj można poznać każde oblicze twórzczości malarza. Najwięcej dzieł pochodzi z młodości Picassa, ale podziwiać też można dzieła innych artystów. Muzeum znajduje się w dzilnicy gotyckiej w casco antiguo.
 • Muzeum Zoologi – znajduje się w Parku Ciutadella , w XIX-wiecznym budynku zananym jako Zamek Trzech Smoków (Castillo de Tres Dragones). W środku zobaczyć można kolekcje wypchanych, spreparowanych zwierząt używanych do nauki zoologii.
 • Muzeum Gelogii – położone w Parku Ciutadella, obok Muzeum Zoologii. Muzeum otwarto pod koniec XIX w. jako muzeum archeologii i nauk przyrodniczych. Z czasem zbiory ograniczyły się do skał, kamieni, skamieniałości.
 • Zoo w Barcelonie – to jeden z ważniejszych ogrodów zoologicznych w kraju. Daje schronienie 500 gatunkom, a w sumie ponad 7 tysiącom zwierząt. To idealne miejsce na weekendowy wypad rodzinny.
 • Sagrada Familia – Gaudí umieścił pierwszy kamień w 1882r. od tej pory kościół wciąż jest w budowie. Świątynia jest budowana na planie krzyża łacińskiego, ma pięć naw, trzy fasady, a każda z nich cztery dzwonnice. W środku, w podziemiach znajduje się muzeum poświęcone bazylice i jej architektowi. Z wież świąyni rozciąga się niesamowity widok na Barcelonę.
 • Muzeum Świątyni Sagrada Familia – w krypcie bazyliki można podziwiać plany, zdjęcia, makiety, dekoracie, dawne elementy kościoła. Tutaj znajduje się także grób zmarłego tragicznie Gaudiego.
 • Casa Batlló – przy Passeig de Gracia to arcydzieło Gaudiego. Początkowo dom należał do Josepha Batlló i Casanovas, sprzedawcy tryptyków. Gaudí odnowił go na początku XX w. Fikuśną fasadę zdobi ceramika i różnokolorowe szkło. Architekt zaprojektował także wnętrze budynku.
 • Casa Milà – znana także jako La Pedrera przy Passeig de Gracia to świecki projekt architekta. Budowla z kamienia w stylu secesyjnym została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gaudí wspaniale dobrał każdy szczegół: balsutradu z kutego żelaza, kominy na tarasie czy białe kafle w środku.
 • Park Güell z domem muzeum Gaudiego – stworzony został na początku XX w. Ta zielona strefa miasta skupia wiele gatunków drzew, kamienne konstrukcje i słynne ławki wyłożone różnokolorowymi kaflami.
 • Dom – Muzeum Gaudiego – w którym architekt spędził ostatnie dwadzieścia lat życia. W środku można podziwiać pamiątki po Gaudim i kolekcje innych artystów jak np. Picasso.
 • Tibidao – najwyższy szczyt Sierra de Collserola, na którym znajduje się ponad 100-letni park rozrywki i kościół Najświętszego Serca Jezusowego.
 • Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej – posiada wspaniałą kolekcję dzieł romańskich, gotyckich oraz dzieła największych hiszpańskich malarzy. Przed muzeum znajduje się kompleks fontann. Tutaj można oglądać niezwykły pokaz wody, muzyki i światła.
 • Akwarium – jedno z najważniejszych na świecie. Zobaczyć tu można ponad 10 tysięcy ryb w 20 akwariach oraz niesamowite oceanarium.
 • Muzeum Czekolady – wspaniałe miejsce dla każdego smakosza słodkości.Zachwycić się tu można rzeźbami z białej i czarnej czekolady oraz zobaczyć urządzenia do produkcji smakołyku. W Muzeum znajduje się też sklepik. Biletem wstępu jest oczywiście czekolada.
 • Kolumna Kolumba – najsłynniejsza statua w całej Barcelonie, wzniesiona została w 1888 roku z okazji Wystawy Światowej
 • Muzeum Picassa – usytuowane w pięciu sąsiadujących ze sobą średniowiecznych pałacach muzeum gromadzi w swoich zbiorach prace ze wszystkich okresów twórczości artysty.
 • Montserrat– góra położona na północny zachód od Barcelony, uznawana za najświętsze miejsce Katalonii. Znajduje się tam klasztor benedyktynów położony na wysokości 1000 m n.p.m.
 • Solna Góra – 150-metrowe wzniesienie, całe niemal z czystej soli, jest jedną z najbardziej niezwykłych geologicznych ciekawostek Katalonii.

Ośrodki

 • Barcelona – stolica Katalonii, drugie po Madrycie największe miasto Hiszpanii. Tutaj nie można się nudzić. To miasto oferuje wszelkiego typu atrakcje.
 • Badalona – miasto sąsiadujące z Barceloną. Nie tak atrakcyjne jak stolica Katalonii, ale z dostępem do morza i świetnym połączeniem z głónym miastem regionu.

Geografia i przyroda

Region Barcelony leży nad Morzem Śródziemnym, na równinie rozciągającej się od morza do gór, między rzekami Besos i Llobregat. Panuje tu klimat śródziemnomorski o dość wysokich średnich temperaturach i niskich opadach w ciągu całego roku. Barcelona jest głównym ośrodkiem przemysłu samochodowego i komputerowego, ale główną gałęzią gospodarki jest tu przede wszystkim turystyka.

Historia

Początki Barcelony sięgają czasów przed Chrystusem, kiedy to była ona prowincjonalną kolonią rzymską o nazwie Barcino. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przeszło pod władanie Wizygotów i nawet przez krótki czas było stolicą ich państwa założonego na terenie dzisiejszej Hiszpanii. W 712 roku została zdobyta przez Maurów, a niecałe sto lat później władzę objął syn Karola Wielkiego, Ludwik, który uczynił ją stolicą Marchii Hiszpańskiej. Rola Barcelony zmalała po połączeniu unią personalną Katalonii i Aragonii. Niewątpliwie wielkie znaczenie dla dzisiejszego wyglądu miasta miał tworzący tu na przełomie XIX i XX wieku architekt Antonio Gaudi.

Sport i rekreacja

 • Ulokowane wzdłuż wybrzeża plaże są idealnym miejscem do wypoczynku i uprawiania różnorodnych sportów wodnych.
 • Można wziąć udział w organizowanych wycieczkach z przewodnikiem, zarówno po samej Barcelonie jak i po okolicy.

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30.
 • Banki, urzędy itp. otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00. W mieście znajduje się jednak wiele bankomatów.

Region Barcelony, Hiszpania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  13°C
  opady:
  8.7 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  66°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  20:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.14°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  59°   24 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  20:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  69°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  66°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:58
  zach. słońca:
  20:42

Region Barcelony - klimat w Hiszpania