Prowincja Lleida - wakacje już od 254 zł

Na wakacje: Prowincja Lleida, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Katalonia/ Prowincja Lleida

Częściowe zachmurzenie
12°C
Opady:
1.4 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1000 hPa
Wiatr:
17 km/h260°
Prowincja rozciągające się wokół miasta Lleida (po kastylijsku Lerida), w środkowej Katalonii nad rzeką Segre, położonym 106 km na zachód od Barcelony. Lleida jest najważniejszym ośrodkiem miejskim Katalonii, leżącym w głębi lądu. Posiada długą i bogatą historię, która sięga czasów rzymskich. Dziś warto tu zobaczyć liczne zabytki, jakie zachowały się do naszych czasów. Najważniejszym z nich jest Stara Katedra (La Seu Vella), która powstała w XIII i XIV w. Ponadto przez Lleidę przebiega szlak św. Jakuba, na którym możemy podziwiać kościoły z różnych przedziałów czasowych. Na liście UNESCO znalazły się kościoły romańskie doliny La Vall de Boi. Lleida to także liczne muzea i teatry. Tereny Prowincji Lleida to obszar rolniczy, co wpływa korzystnie na lokalne atrakcje kulinarne – w homarce produkuje się świetną oliwę, w regionie tym można także posmakować smacznych potraw mięsnych i warzywnych oraz ślimaków. Lleida posiada też ciekawe święta, związane z rolnictwem oraz kultem świętych, m.in. w Święto Jesieni, w dzień św. Michała (29 września) odbywa się słynny na cały kraj Targ Rolny.

Ośrodki

 • Lleida – stolica prowincji, miasto bogate historycznie. Można tu podziwiać wiele zabytków. Miasto położone nad brzegiem rzeki jest dziś ważnym w comarce centrum handlowym i rolniczym. Jest to miasto idealne również dla smakoszy owoców i warzyw.
 • Vall de Boí – to doliny i góry w położone w comarce Alta Ribagorza. Vall de Boí słynie przede wszystkim z agroturystyki. We wspaniałych wiejskich domach można spędzić spokojny urlop. To wspaniałe miejsce, pełne rzymskich zabytków, jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Tremp – malownicze miasteczku uroczo położone w dolinie, nad rzeką. To wspaniałe miejsce na odpoczynek dla każdego miłośnika przyrody.
 • Esterri D’Àneu – miasteczko przepięknie położone, w którym pełno jest skwerków, placyków i wąskich uliczek i wiejskich domów. Rzeki, jeziora i parki zapewnią bliski kontakt z przyrodą oraz spokój ducha.
 • Ponts – to niezwykłe miejsce, którego historia sięga czasów starożytnych – dolmeny. Można tu też znaleźć rzeźby z epoki brązu. Miasteczko ma wiele do zaoferowania, a jego doskonałe położenie zapewni poza pięknymi widokami, warunki do uprawiania różnych sportów.
 • Montfalcó Murallat – to wpaniały przykład średniowiecznego warownego miasta, które niezwykle pięknie zachowało się do dziś.
 • Barruera – niesamowite miejsce pełne wspaniałych perełek architektury.
 • Miami Playa znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, na Wybrzeżu Costa Daurada


Atrakcje

 • Stara Katedra w Lleidzie - (Catedral Vieja de Lleida) jest najbardziej reprezentacyjnym zabytkiem miasta. Katedra położona w centrum Lleidy powstała na ruinach dawnego meczetu między XIII a XV w. Jest to wyjątkowo piękna świątynia.
 • Palacio de la Paeria - w Lleidzie jest jednym z najważniejszych budynków w świeckim stylu romańskim. Pałac powstał w XIII w. nad brzegiem rzeki Segre. Dziś jest siedzibą Muzeum Paeira.
 • Parque del río – park położony na prawym brzegu rzeki Segre to idealne miejsce na spacery, przejażdżki rowerowe czy odpoczynek na trawie.
 • Nowa Katedra – (Catedral Nueva) wzniesiona z rozkazu króla Karola III w XVIII w. to przepiękna barokowa świątynia z trzema nawami, kapliczkami, piękną fasadą z trzema żelaznymi drzwiami i herbem Burbonów.
 • Muzeum Lleidy – muzeum miejskie, w którym zobaczyć można znaleziska Lleidy a także z okolicznych terenów. Zbiory tego muzeum potwierdzają bogatą historię tych ziem.
 • Muzeum Roda Roda – w Lleidzie posiada bogatą kolekcję wszystkiego, co wiąże się ze światem samochodów. Automobile, motocykle i silniki były zbierane od 1903 r. do1940r. To miejsce powinien odiwedzić każdy fan motoryzacji.
 • Kościoły romańskie w Vall de Boí – na tym terenie znajduje się wiele perełek romańskiej architektury sakralnej, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Geografia i przyroda

Prowincja Hiszpanii ze stolicą o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Gerona, Barcelona, Tarragone, Huesca i Saragossa oraz z Francją. W prowincji Lleida znajduje się comarka Val d'Aran, gdzie dominują tereny górzyste; Park Narodowy Aigüestortes y Lago de San Mauricio, który jest jedynym parkiem narodowym Hiszpanii. W parku dominują lasy z dębem omszonym, orzechem laskowym, jesionem i bukiem. Lasy te są zamieszkane przez orła królewskiego, głuszca, sępa płowego, dzięcioła czarnego, pomurnika, orłosępa. Tereny Lleidy są bardzo zielone i znajduje się tu wiele parków naturalnych. Prowincja oferuje zróżnicowany krajobraz. W strefie wysokich Pirenejów turyści znajdą czystą, pierwotną przyrodę. Na terenach nizinnych dominują spokojne krajobrazy usiane drzewami oliwnymi, drzewami owocowymi i polami uprawnymi.

Historia

W połowie VI w. p.n.e. iberyjski lud Ilergetów stworzył miasto Iltrida. Za czasów panowania Rzymian miasto zostaje umocnione i przybiera nazwę Ilerda. Mieszkańcy żyją głównie z rolnictwa. W III w. na ziemie te docierają ludy barbarzyńskie, a w VII w. Saracenii, którzy odgrywają ważną role w dziejach prowincji i miasta. W 1149 r. chrześcijańskie wojska zaczynają rekonkwistę. Dzisiejsza stolica prowincji zaczyna nabierać znaczenia na początku XIV w. i trwa to do końca XV w. w tym czasie Lleida jest jedynym miastem w Królestwie Aragonii, w którym znajduje się centrum szkolnictwa wyższego. Kolejne dwa wieki przynoszą wojny i dżumę, które powodują zahamowanie wzrostu demograficznego i gospodarki. W 1640 r. wybuchło powstanie w Katalonii, które kompletnie zniszczyło Lleidę. Cały następny wiek miasto próbuje się pozbierać i dostosować do nowych czasów. W 1833 stolicą prowinicji zostaje Lleida. W tymże wieku roziwja się tu także kolej i nowe struktury urbanistyczne.

Sport i rekreacja

 • W tym regionie panują dobre warunki narciarskie,
 • Górzyste tereny to świetne miejsce na piesze wycieczki.
 • Liczne rzeki zachęcają do uprawiania sportów w ich wodach.

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00.Prowincja Lleida, Hiszpania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  14°C
  opady:
  8.7 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1000hPa
  wiatr:
  265°   36 km/h
  wsch. słońca:
  08:11
  zach. słońca:
  17:56
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.13°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  272°   30 km/h
  wsch. słońca:
  08:10
  zach. słońca:
  17:57
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.13°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  222°   21 km/h
  wsch. słońca:
  08:10
  zach. słońca:
  17:58
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.10°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  206°   15 km/h
  wsch. słońca:
  08:09
  zach. słońca:
  18:00
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.10°C max.11°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  69°   7 km/h
  wsch. słońca:
  08:08
  zach. słońca:
  18:01

Prowincja Lleida - klimat w Hiszpania