Prowincja Kordoba - wakacje już od 228 zł

Na wakacje: Prowincja Kordoba, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Andaluzja/ Prowincja Kordoba

Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
32°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
15 km/h70°
Jedna z prowincji Andaluzji, pełna ciekawych miejsc i mająca wspaniałą stolicę – Kordobę. Historia miasta sięga czasów rzymskich, a jego najlepsze lata – to panowanie muzułmanów. Trzeba tu przede wszystkim zobaczyć dawny meczet, będący obecnie kościołem chrześcijańskim. Został on uznany za najwspanialszy przykład islamskiej architektury sakralnej. Kordoba to także piękne place, muzea i inne budynki oraz ciekawa dzielnica żydowska. W maju warto wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym. 8 km od stolicy leżą ruiny miasta Medina Azahara, gdzie można podziwiać mozaiki, kolumny, kasetonowe stropy i łuki kalifackie oraz piękne dekoracje z motywami roślinnymi, zwierzęcymi i ludzkimi – co jest rzadkością w sztuce islamu, która zabrania wzornictwa przedstawiającego świat natury. W prowincji Kordoby leżą także Góry Kordobańskie (w łańcuchu Sierra Morena). Warto wybrać się na wycieczkę do Fuente Obejuna, które trafiło na karty dramatu Lope de Vegi i XIII-wieczny zamek w Belmez.

Atrakcje

 • La Mezquita - w Kordobie pochodzi z VIII w. i jest najpiękniejszym meczetem na Półwyspie Iberyjskim.
 • Judería – urocza dzielnica żydowska pełna kwiatów i białej zabudowy znajduje się w stolicy prowincji. W dzielnicy znajdują się piękne kościoły, ciekawe muzea etc.
 • Medina Al.-Zahara – ruiny kompleksu pałacowego oddalone o 7 km od Kordoby zwanego także kordobańskim wersalem.
 • Muzeum Archeologiczne – w Kordobie mieści się w renesansowym pałacu i w swych zbiorach posiada wszelkie skarby tych ziem od czasów starożytnych.
 • Muzeum Sztuk Pięknych – w Kordobie, w którym podziwiać można dzieła Zurbarana, Goi i Murillo.
 • Dolina de los Pedroches – słynie z pysznego miodu i pysznej jamón serrano. Dolina żyje głównie z rolnictwa, ale miłośnicy przyody na pewno docenią jej piękno.
 • Kościół Santa María de la Mota - z XIII w. znajduje się w Montoro i jest pierwszym kościołem zbudowanym w okolicy. Zbudowano go na ruinach dawnego zamku de la Mota. W jego architekturze widać ślady Wizygotów i Rzymian. Dziś w budynku kościoła znajduje się Muzeum Historii regionu.
 • Zamek w Almódovar del Río – przepiękny zamek położony na wzgórzu zbudowany w stylu gotyckim i mudéjar . Dziś, oprócz zwiedzania, w zamku odbywają się konferencje, wesela.


Ośrodki

 • Kordoba – niezwykłe miasto z pięknym meczetem, wieloma zabytkami, uroczymi uliczkami, w których podziwać można patia. To miejsce dla miłośników kultury hiszpańskiej, architektury i historii.
 • Cabra – urocze miasteczko pełne zabytków. Panuje tu typowy andaluzyjski klimat.
 • Montilla i Moriles – miasteczka z ciekawą historią słynące z wina, pełne pięknych zabytków. Montilla i moriles to także nazwy win beczkowych.
 • Hinojosa del Duque – granitowa wiosna w dolinie de los Pedroches z wieloma zabytkami, przyjazną atmosferą to dobre miejsce na agroturystyczne wczasy.

Zobacz: Wczasy Andaluzja


Geografia i przyroda

Jedna z prowincji Andaluzji, położona w pólnocnej części regionu. Obszar prowincji obejmuje tereny okalające miasto Kordobę. Prowicja zajmuje tereny Sierra Morena (na północy), dolinę rzeki Guadalquivir (w centum) oraz Góry Betyckie (na południu). Panuje tu kliam śródziemnomorski. Średnie temperatury w styczniu wahają się w okolicach 10°C, a latem mogą sięgnąć nawet 40°C.
Pełno tu gajów oliwnych, pól uprawnych i winnic. Prowincja Kordoba znana jest także z apikultury.

Historia

Prowincja Kordoby powstała na mocny królewskiego dekretu z 30 listopada 1833 r. jednak historia tego regionu sięga czasów Celtów i Iberów. Stolica regionu z początku była celtiberyjską osadą. Za panowania imperium rzymskiego była największym miastem w regionie, a przez kolejnie trzy stulecia pelniła funkcję kalifatu zachodniego. Kordoba przez lata była najpopularniejszym miejscem w Europie wśród filozofów, poetów, artystów, astronomów, medyków, matematyków.
W 1236 r. Ferdynand III zajął Kordobę. Rozwój Kordoby zakończył się, a miasto ucierpiało za panowania Burbonów.
W 1994 r. stare miasto w Kordobie zostaje wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzieki czemu miasto staje się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym.


Sport i rekreacja

 • Wycieczki piesze i rowerowe to także dobry sposób by zwiedzać prowicję.
 • Ciekawym doświadczeniem będzie na pewno lokalna agroturystyka.
 • Wycieczki konne po tym terenie będą świetnym doświadczeniem.


Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00.


Prowincja Kordoba, Hiszpania - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  35°C
  opady:
  1.7 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  26%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  139°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:53
  zach. słońca:
  21:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  115°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:54
  zach. słońca:
  21:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  137°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  21:46
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.24°C max.33°C
  opady:
  6.1 mm
  wiatr:
  81°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  21:45
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.23°C max.36°C
  opady:
  2.1 mm
  wiatr:
  52°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  21:44

Prowincja Kordoba - klimat w Hiszpania