Prowincja Jaen - wakacje już od 331 zł

Na wakacje: Prowincja Jaen, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Andaluzja/ Prowincja Jaen

Częściowe zachmurzenie
4°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
16%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
2 km/h109°
Leży na południu Hiszpanii, na obszarze wspólnoty autonomicznej Andaluzji, jej stolicą jest miasto Jaén. Prowincja ta posiada bogate i różnorodne dziedzictwo – zarówno kulturowe jak i przyrodnicze. W przeszłości prowincja często była miejscem spotkań różnych ludów i kultur, a także polem bitew. Ciekawe zabytki, piękny krajobraz z licznymi pasmami górskimi i śródziemnomorskimi lasami oliwnymi to główne atuty tego regionu. Prowincja jest największym światowym producentem oliwy z oliwek. Pod względem turystycznym, Jaen nie jest najpopularniejszą cześcią Hiszpanii. Niesłusznie, posiada bowiem wiele miejsc wartych zobaczenia. Są tu m.in. parki narowode: Sierra de Andújar, Sierra Mágina, Despeñaperros, Sierra de Cazorla, Segura i Las Villas (największy obszar chroniony prawnie w Hiszpanii i drugi największy w Europie, z rangą Rezerwatu Biosfery). Miłośnicy zwiedzania powinni zobaczyć renesansowe miasta Úbeda i Baeza (sklasyfikowane jako Światowe Dziedzictwo Ludzkości UNESCO).

Atrakcje

 • El Cerro de Santa Catalina – wzniesienie, na którym znajduje się zamek Santa Catalina, widoczny z każdego miejsca w mieście. Budowla wchodzi w skład systemu arabskich fortyfikacji.
 • Ruiny zamku Maurów – w Jaén
 • Mauretańskie Łaźnie – w Jaén są największymi w Hiszpanii.
 • Bazea i Úbeda– malownicze miasteczka niedaleko Jaén. Pełno tutaj pięknych zabytków, placów, kościołów. Oba miasteczka przez dwa stulecia były twierdzami obronnymi
 • Cazorla – dawna placówka chrześcijan. Podziwiać tutaj można piękne zamki, wąskie uliczki i gwarne place.
 • Parque Natural de las Sierra de Segura i Cazorla i Las – przepiękny, poprzecinany wąwozami rezerwat przyrody. To najbardziej rozległy chroniony teren w kraju.
 • Parque Natura de Despeñaperros – park z bogatą florą i fauną: wilki, rysie, dęby. W rezerwacji znajduje się także wiele jaskiń z malowidłami ściennymi. Wśród nich warto wymienićCueva de los Muñecos i Cuevas de las Vacas del Rematoso.
 • Parque Natural de Sierra Mágina – tereny te są niezwykle skaliste, dzikie, poprzecinane wąwozami i sprawiają wrażenie niedostępnych. W strefach nizinnych dominuje zieleń drzew oliwnych i wiśni.
 • Parque Natural Sierra de Andújar – rezewat położony w samym sercu Sierra Morena to wielkie bogactwo flory i fauny: dęby, rysie, sępy, dziki.
 • Ruta de los Castillos – czyli szlak zamków. Prowincja Jaén obfituje w fortyfikacje,. Wśród nich warto zwiedzić m.in. zamek Santa Catalina, Jódar, Albánchez de Úbeda.
 • Ruta del Califato –szlak kalifatu biegnie od prowincji Kordoba aż po ostatnią stolicę arabską – Grenadę. To prawdziwa gratka dla miłośników historii, na szlaku podziwiać można kościoły, zamki i wiele inych ciekawych miejsc.
 • Cueva de las Muñecas – jaskinia oddalona o 60 km od Ciudad Real. W środku podziwiać można malowidła skalne.

Polecamy: Last Minute Andaluzja


Ośrodki

 • Jaén – miasto jest idealnym miejscem na wakacje dla miłośników historii, kultury, architektury.


Geografia i przyroda

Jedna z prowincji Andaluzji, położona w pólnocnej części regionu. Obszar prowincji obejmuje tereny okalające miasto Jaén. Prowicja zajmuje tereny cerro de Santa Catalina, Sierra de Segura i depresji Guadalquiviru. Prowincja nazwyana jest andaluzyjską Szwajcarią. Znajdują się tutaj cztery rezerwaty przyrody W prowincji panuje klimat śródziemnomorski kontynentalny, który charakteryzuja mroźne zimy i upalne lata. Prowincja Jaén jest także miejscem pełnym gajów oliwnych, czerwonej momentami różowej ziemi.


Historia

Prowincja Jaén jest jednym z najastarszych obszarów na Półwyspie Iberyjskim. Ślady potwierdzające obecność ludzi na tym terenie sięgają VII w. p.n.e. Za panowania różnych ludów ziemie te były przedmiotem sporów – toczyły się tutaj liczne bitwy. Do najsłynniejszych należą: bitwa pod Beaculą, bitwa pod Las Navas de Tolosa, Bitwa pod Bailén.
Początki dzisiejszego miasta Jaén skupiły się wokół wzgórza Santa Catalina. Ziemie te przez wielki były pod panowaniem: Iberów, Kartagińczyków, Rzymian, Bizancjum, arabów. Ci ostatni władali tymi ziemiami od VIII do XIII w. W tym czasie kształtowały się linie Yayyan (Jaén) wokój dzielnicy la Magdalena. Miasto zostaje zdobyte przez Ferdynanda III w 1246 r. i zaczyna się wielka urbanistyczna reforma miasta. Już po odkryciu Ameryki, Jaén jest jednym z najważniejszych miast Hiszpanii. Ekonomia bazuje na uprawie zbóż, a przemysł na wyrobach skórzanych i rękodzielniczych. Budowa renesansowej katedry potwierdza artystyczny splendor tamtej epoki w Jaén. XVII w.nie jest już jednak tak korzystny dla prowincji. Ziemię nękają zarazy, konflikty zbrojne,głód. W efekcie prowadzi to do zmniejszenia się liczby ludności. W XVIII w. miasto powoli się odradza, jednakże wojny napoleońskie spowodowały zastój w ekonomii i rozruchy społeczne. Jaén było scenerią dla kilku waznych bitew, aż w końcu w 1833 r. zostało oficjalną stolicą prowincji Jaén. W XX w., podczas wojny domowej prowicja Jaén opierała się wojskom generała Franco..


Sport i rekreacja

 • Wycieczki piesze i rowerowe to także dobry sposób by zwiedzać prowicję.
 • Ciekawym doświadczeniem będzie na pewno lokalna agroturystyka.
 • Loty paralotnią dostarczą wspaniałych wrażeń i widoków.
 • Miłośnicy adrenaliny powinni spróbować wspinaczki w tych rejonach.
 • Prowincja Jaén to także doskonałe miejsce dla wędkarzy.


Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00.

Prowincja Jaen, Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  9°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  16%
  wilgotność:
  64%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  155°   11 km/h
  wsch. słońca:
  08:21
  zach. słońca:
  17:48
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.7°C
  opady:
  3.5 mm
  wiatr:
  272°   23 km/h
  wsch. słońca:
  08:22
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  264°   21 km/h
  wsch. słońca:
  08:23
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.6°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  251°   20 km/h
  wsch. słońca:
  08:24
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  258°   12 km/h
  wsch. słońca:
  08:25
  zach. słońca:
  17:48

Prowincja Jaen - klimat w Hiszpania