Hiszpania - wakacje już od 242 zł

Na wakacje: Północna Murcja, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Murcja/ Północna Murcja

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
11 km/h330°
Wyżynno-górski obszar, położony w północnej części prowincji Murcja, w południowo-wschodniej Hiszpanii. Obszar ten zajmują głównie góry, w tym położony na 2000 m n.p.m. szczyt Las Odres, gdzie wyznaczone są wspaniałe szlaki do pieszych wędrówek. Regiony te godne polecenia miłośnikom przyrody i pięknych krajobrazów. Wędrując wśród górskich szlaków warto zwiedzić parki regionalne Sierra Espuña oraz Sierra de Carrascoy, leżące pobliżu miejscowości Alhama de Murcia, która może również poszczycić się licznymi zabytkami, między innymi zamkiem z XI-XII w. W tej części prowincji, znajduje się także jej stolica, miasto Murcja, założone przez Arabów w IX w., które dziś może pochwalić się m.in. piękną katedrą i ratuszem oraz bogatymi zbiorami dzieł barokowego rzeźbiarza Francisco Salzillo. Warto odwiedzić również rejony miasta Yecla, z licznymi zabytkami, głównie z XVI-XIX wieku, a także X-wiecznym zamkiem, Jumilla, z ciekawymi trasami tematycznymi (np. szlakiem wina) oraz zamkiem, zabytkowymi kościołami i budynkami świeckimi czy miasto Mula, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne kompleksu El Cigarralejo, z pozostałościami kultury iberyjskiej V i IV wieku przed Chrystusem. Prowincja Murcji znana jest z licznych świąt i festiwali, a do najważniejszych należą Wielki Tydzień (Semana Santa) z malowniczymi procesjami, Festiwal Trzech Kultur (odbywający się w maju w stolicy), Fiesta de la Vendimia (święto związane z winem, w Jumilli), Święta Maryjne (na początku grudnia, w Yecli), Fiestas del Escudo obrazujące historię i legendy regionu (w ostatnim tygodniu kwietnia w mieście Cieza), La noche de los Tambores (noc bębnów, w Wielkim Tygodniu w Muli) oraz wiele innych mniejszych świąt regionalnych pozwalających poznać bogatą kulturę regionu oraz zasmakować pysznej kuchni.

Atrakcje

 • Jaskinie Monte Arabí czy La Serreta – w których podziwiać można słynne w kraju malowidła skalne.
 • Castillo de Lorca – zamek w Lorce, którego budowa trwała od IX do XV w. położony jest na wzgórzu. To wspaniała fortyfikacja z bogatą historią.
 • Cerro de las Viñas – stanowisko archeologiczne znane także jako Cabezo de las Viñas to miejsce w którym poznać można kulturę el Argar.
 • Catedral de Santa María – wielka, majestatyczna katedra w Murcji to świetny przykład gotyku.
 • Przepiękne, zabytkowe mosty np. Puente de los Peligros – w Murcji nad rzeką Segura.
 • Pałac San Esteban – w stolicy regionu renesansowy budynek, który wraz z kościołem o tej samej nazwie wchodzi w skład dawnej szkoły-klasztoru Jezuitów.
 • Kasyno w Murcji – jedno z najpiękniejszych i najbardziej majestatycznych kasyn Europy. Budowa tego asymetrycznego budynku zaczęła się w 1852 r. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku widać wiele stylów architektonicznych.

Ośrodki

 • Murcja – wspaniałe zabytkowe miasto z bogatą historią, uroczymi mostami i nowoczesnymi wieżowcami. Tutaj przeszłość łączy się ze współczesnością.
 • Lorca – przepiękne miasto z wieloma zabytkami i ciekawą historią, które w 2011 r. ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi.
 • Yecla – historyczne miasto z malowniczą starówką i wieloma interesującymi miejscami. Warto odwiedzić główny plac miasta, by zobaczyć ratusz oraz więzienną wieżę. Co środę odbywa się tutaj lokalny targ, na który koniecznie trzeba się wybrać.
 • Jumilla – okręg znany przede wszystkim z wina. Do miasta warto wybrać się na degustację tego słynnego trunku oraz lokalnych potraw.


Geografia i przyroda

Murcja północna to zielone, zalesione tereny i wzgórza masywu Sierra Nevada. Tereny te bogate są w minerały. Ziemie Murcji słyną też z uprawy papryki i pomidorów. Stolicą regionu jest miasto Murcja. Region posiada także dobrze rozbudowaną sieć rzeczną. Zróżnicowany klimat i rzeźba terenu wpływają także na zróżnicowaną florę i faunę.

Historia

Najważniejszym miastem regionu jest Murcja, którego historia na pewno sięga czasów Fenicjan. Podczas panowania Arabów miasto prężnie się rozwijało. Mieszkańcy tych terenów dzięki żyznym ziemiom i rzekom żyli i żyją dziś głównie z rolnictwa. W XI w. Murcja była niezależnym królestwem, później była pod panowaniem Królestwa Walencji, a po zdobyciu jej przez Ferdynanda III została włączona do Kastylii.

Sporty i rekreacja

 • Północna Murcja ze wspaniałymi krajobrazami to dobre miejsce na wycieczki piesze, rowerowe, konne.
 • Region podziwiać można także z góry latając paralotnią lub balonem.
 • W regionie można udać się na basen, zagrać w tenisa, koszykówkę etc.


Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Północna Murcja, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  13°C
  opady:
  48.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  59%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  160°   24 km/h
  wsch. słońca:
  08:16
  zach. słońca:
  18:09
 • Intensywne opady deszczu
  min.4°C max.12°C
  opady:
  74.8 mm
  wiatr:
  62°   25 km/h
  wsch. słońca:
  08:16
  zach. słońca:
  18:10
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.14°C
  opady:
  37.5 mm
  wiatr:
  141°   17 km/h
  wsch. słońca:
  08:15
  zach. słońca:
  18:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.10°C max.14°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  191°   8 km/h
  wsch. słońca:
  08:15
  zach. słońca:
  18:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  49°   15 km/h
  wsch. słońca:
  08:14
  zach. słońca:
  18:14

Północna Murcja - klimat w Hiszpania