Hiszpania - wakacje już od 242 zł

Na wakacje: Nawarra, Aragonia i La Rioja, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Nawarra, Aragonia i La Rioja

Częściowe zachmurzenie
5°C
Opady:
0.8 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
11 km/h30°
Górzyste regiony północno-wschodniej Hiszpanii nie są tak znane jak słoneczne plaże Andaluzji czy Katalonii, ale mają do zaoferowania tyleż samo różnorodnych atrakcji. Granicząca z Francją i Krajem Basków Nawarra, ze stolicą w Pampelunie zachwyci miłośników gór bowiem znaczną część jej terytorium zajmują Pireneje. Również amatorzy sanfermines, słynnej hiszpańskiej fiesty z udziałem byków powinni zawitać w te rejony w okresie 6-14 lipca. Sąsiednia Aragonia również kusi zdobywców szczytów i narciarzy. Na jej terenie wznosi się najwyższy szczyt Pirenejów, Pico de Aneto, o wysokości 3404 m n.p.m. jakby tego było mało, w Aragonii ciągnie się też pasmo Gór Iberyjskich. Narciarze zmierzają najliczniej do kurortu Astun. Góry to jednak nie wszystko co ma do zaproponowania Aragonia. Jej stolica, Saragossa oraz miasta takie jak: Calatayud, Tarazona, czy Ejea de los Caballeros pełne są zabytków w różnych stylach. Najmniejsza z trzech sąsiadujących wspólnot, La Rioja, słynie z dobrego wina. Jej stolicą jest zabytkowe Logroño. Zarówno w tym, jak i innych miastach regionu wiele atrakcji związanych jest z winem. Warto uczestniczyć w fieście San Mateo, rozpoczynającej się winobraniem, podczas której ofiaruje się pierwszy moszcz Matce Boskiej (Virgen de Valvanera). Liczne winiarnie, czyli bodegas znajdują się w miasteczku Laguardia, zaś Haro szczyci się jedną z największych winiarni w Europie.

Regiony

 • Nawarra – pełny zabytków region jest ważnym punktem na Szlaku św. Jakuba wiodącym do Santiago de Compostela.
 • Aragonia – mniej znany region, oferuje piękne krajobrazy oraz liczne zabytki architektoniczne w stylu mudejar.
 • La Rioja – niewielki region słynący z doskonałego wina.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Saragossa, Pampeluna, Logrõno.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Iglesia de Santa Maria Magdalena, Catedral de San Salvador, bazylika El Pilar, pałac Aljafería, Iglesia de Santo Tomás, Museo de Nawarra, Palacio de Nawarra, Palacio de los Reyes.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Nawarra.

Geografia i przyroda

Te trzy sąsiadujące ze sobą regiony leżą w północno – wschodniej Hiszpanii. Są to tereny bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym. Aragonia znana jest z wysokich gór, wznosi się tu najwyższy szczyt Pirenejów, Pico de Aneto, którego wysokość wynosi 3404 m n.p.m. Wspaniałe, dzikie tereny pełne lasów, wąwozów, wodospadów i stromych klifów tworzą krajobraz Ordesy – jednego z najsławniejszych parków narodowych w Hiszpanii. Można wybrać się tędy na wędrówkę przez granicę do Francji albo na wschód w Pireneje. Żyje tu wiele gatunków flory i fauny m.in. kozica pirenejska. Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, gwałtowne burze zdarzają się tu o każdej porze roku. Nawarra ciągnie się od Pirenejów na zachodzie, po pustynne tereny Bardenas Realem. W dolinie Salazar rośnie las Irafi – jeden z najgęstszych i największych bukowych lasów Europy. La Roja dzieli się na dwie części – wilgotna i górzysta Roja Alta na zachodzie oraz płaska i sucha Roja Baja na wschodzie.

Historia

W 25 roku p.n.e. Rzymianie założyli miejscowość Cesaraugusta dziś znaną jako Saragossa, która była początkiem Aragonii. W 711 roku tereny te najechali muzułmanie. WXI wieku władzę w królestwie objął Ramiro I, syn króla Sancho III z sąsiedniej Nawarry. W latach największego rozkwitu królestwo Aragonii obejmowało m.in. część Francji, Neapol i Sycylię. W 1118 roku wojska chrześcijańskie pod wodzą Alfonsa I odzyskały Saragossę, ale katolicy i mahometanie jeszcze przez wiele lat żyli obok siebie. To pozostali na tych ziemiach wyznawcy islamu stworzyli charakterystyczny dla tej krainy styl w architekturze zwany mudéjar.
W 778 roku Karol Wielki podjął nieudaną próbę podbicia ziem na południu. Wracając do ojczyzny wpadł w pułapkę przygotowaną przez Basków pod Roncesvalles. Niedługo potem grupa baskijskich przywódców wojskowych ogłosiła niepodległość i założyła Królestwo Nawarry. Dopiero w XIX wieku zostało ono zdegradowane do roli prowincji. Podczas hiszpańskiej wojny domowej duże poparcie miał tu Franco, który w ramach uznania dla Nawarry określił ją mianem „kolebki ruchu nacjonalistycznego”. Na początku XX wieku podejmowano nieudane próby połączenia Nawarry z Krajem Basków.
W La Rioja rządzili Gaskończycy, Rzymianie, Muzułmanie, mieszkańcy Nawarry i Kastylii. W latach 573 – 711 ziemia ta była częścią księstwa Kantabrii. Kiedy w 1822 roku podzielono Hiszpanię na 52 prowincje jedna z nich, Logrõno, wchłonęła La Rioję. W 1980 roku odzyskała ona swoją nazwę, a dwa lata później nadano jej status regionu autonomicznego.

Sport i rekreacja

 • Górzyste tereny stanowią atrakcję dla miłośników pieszych wędrówek w lecie oraz są wymarzonym miejscem dla narciarzy w okresie zimowym.
 • Rwące rzeki są dobrym miejscem dla miłośników raftingu.

Informacje praktyczne

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Nawarra, Aragonia i La Rioja, Hiszpania - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  9°C
  opady:
  9.7 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  43°   32 km/h
  wsch. słońca:
  08:33
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.12°C
  opady:
  5.5 mm
  wiatr:
  65°   20 km/h
  wsch. słońca:
  08:32
  zach. słońca:
  18:21
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  92°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:32
  zach. słońca:
  18:22
 • Lekkie opady deszczu
  min.6°C max.10°C
  opady:
  8.8 mm
  wiatr:
  134°   11 km/h
  wsch. słońca:
  08:31
  zach. słońca:
  18:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.12°C
  opady:
  4.9 mm
  wiatr:
  188°   5 km/h
  wsch. słońca:
  08:30
  zach. słońca:
  18:24

Nawarra, Aragonia i La Rioja - klimat w Hiszpania