Hiszpania - wakacje już od 281 zł

Na wakacje: Madryt, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Kastylia, Estremadura i Madryt/ Region Madrytu/ Madryt

Częściowe zachmurzenie
6°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
6 km/h53°
Położony w centralnej części Hiszpanii Madryt to miejsce, w którym nie można się nudzić. Rozrywki dostarczają niezliczone muzea, parki oraz pałace. Warto zwiedzić planetarium, wieżę widokową oraz stadion. Madryt to raj dla osób uprawiających golf. 22 pola golfowe rozsiane są w całym mieście zapewniając nie tylko grę na wysokim poziomie ale także piękne widoki. Nocna zabawa zaczyna się o zmroku w licznych dyskotekach, barach, oraz klubach flamenco - każdy znajdzie coś dla siebie.

Geografia i przyroda

Madryt położony jest na płaskowyżu kastylijskim, w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego. Miasto wznosi się na wysokości 600 m n.p.m. i jest najwyżej usytuowaną stolicą Europy. Obszar otaczają góry, panuje tu umiarkowany klimat kontynentalny. Przez centralną część miasta przebiegają rozległe linie kolejowe oraz ciągle rozwijająca się sieć dróg i autostrad.

Historia

Pierwsze wzmianki o Madrycie pochodzą z IX wieku, kiedy tereny te były pod panowaniem Maurów. Emir Muhammad I wzniósł na brzegu rzeki Manzares twierdzę obronną, wokół której powstała niewielka osada nazwana Magerit lub Mayrit czyli miejsce bogate w wodę. W 1561 roku Filip II przeniósł tu stolicę z Toledo. Przyczyniło się to do dużego rozwoju miasta, w którym zaczęły szybko powstawać liczne rezydencje szlacheckie, klasztory i budynki administracyjne. Przez wieki panowały tu dynastie Habsburgów i Burbonów, które pozostawiły po sobie wiele zabytków. W czasie Hiszpańskiej wojny domowej Madryt został zajęty przez wojska gen. Franco, co zapoczątkowało lata jego dyktatury w Hiszpanii. Dopiero po śmierci generała przywódcą kraju został potomek wcześniej panujących dynastii, król Juan Carlos I.
Burzliwa historia miasta ma także swoje odbicie w architekturze. W Madrycie znajdują się dwa budynki datowane na średniowiecze: Casa i Torre de los Juanes, gdzie więziony był król Franciszek I. Najstarszym kościołem jest San Nicolas de los Servitas. Za czasów panowania Habsburgów miasto rozwijało się w okolicy Plaza Mayor. Odbywały się tu liczne uroczystości, a także karano przestępców. Także rządy Burbonów pozostawiły po sobie wiele śladów. Najlepszym przykładem neoklasycznej architektury jest pałac. W XVIII wieku rozwijała się tu "romantyczna architektura", którą reprezentuje chociażby stary senat. Nie można jednak powiedzieć, żeby miasto nadal się nie rozwijało, ponieważ w wielu miejscach podziwiać możemy nowoczesną zabudowę.

Atrakcje

 • Muzeum Prado – zgromadzona jest tam największa na świecie kolekcja sztuki hiszpańskiej oraz dzieła wybitnych mistrzów z innych krajów Europy np. Rubensa, Tycjana czy Boscha.
 • Centrum Sztuki Królowej Zofii – jest to muzeum sztuki współczesnej, któremu patronuje obecna królowa. Znajdziemy tutaj m.in. prace Miró, Dalego czy Picassa z jego słynną Guernicą na czele.
 • Palacio Real – Pałac Królewski powstał na początku XVII wieku i służył kolejno dynasti Habsburgów i Burbonów. Dziś możemy podziwiać królewskie apartamenty ozdobione portretami władców pędzla Goi.
 • Plaza Mayor – Plac Główny, powstał w 1620 roku, za panowania Habsburgów i od tego czasu stanowi symbol Madrytu. Możemy tu podziwiać pokrytą ciekawymi freskami Królewską Piekarnię oraz monumentalny pomnik Filipa III na koniu.
 • Capilla del Obispo – jest to jedyny gotycki kościół w Madrycie. Znajdują się tu drzwi oraz ołtarz w stylu plateresco o dużej wartości artystycznej.
 • Puerta del Sol – półkolisty plac w centrum miasta. Jego nazwa pochodzi od dziś już nieistniejącej Bramy Słońca.

W okolicy

 • Alcalá de Henares – miasto z wielowiekową tradycją z pierwszym w Hiszpanii uniwersytetem założonym tu w 1498 roku.
 • El Escorial – zbudowany na polecenie Filipa II, mieści w sobie kościół, klasztor i pałac królewski. Możemy tam podziwiać prawdziwe arcydzieła malarstwa autorstwa takich mistrzów jak np. El Greco, Ribera, Tycjan, Velasquez, czy Bosch.
 • Aranjuez – pełne architektonicznych arcydzieł wśród których wyróżnia się Pałac Królewski otoczony pięknymi ogrodami.
 • Chinchón – w tutejszym kościele znajduje się jeden z ciekawszych obrazów Goi przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.
 • Manzanarez El Real – położone u stóp masywu Pedriza miasteczko jest miejscem odpoczynku dla mieszkańców stolicy.

Sport i rekreacja

 • Dla turystów dostępne są liczne obszary rekreacyjno-sportowe, pola golfowe, kluby tenisowe.
 • Około godziny drogi od miasta zlokalizowane są stacje narciarskie.
 • W Casa de Campo znajduje się jezioro gdzie można uprawiać wioślarstwo.

Gastronomia

Specjalnością Madrytu jest mięso gotowane w jarzynach, dorsz i flaki oraz słynna madrycka zupa czosnkowa. Tak jak i w innych regionach Hiszpanii można tu spróbować tapas – różnego rodzaju małych przekąsek jadanych między głównymi posiłkami, głównie do piwa. W restauracjach warto skusić się na cocido madrileño - mieszankę mięs i dodatków w sosie, kurczaka fricanessee czy zupę czosnkową. Drogie restauracje i bary odnajdziemy w Castellanie, Recoletos i Paseo del Prados.

Zakupy

Oprócz znanych sieci sklepów i wielkich galerii handlowych można tu znaleźć wiele małych sklepików oferujących unikatowe wyroby rękodzielnicze czy antyki. Słynne są targi pod gołym niebem gdzie można kupić przeróżne drobiazgi. Można także odwiedzić jedno z wielkich centrów handlowych np. w Alcobendas, Gatafe czy San Sebastian.

Życie nocne

Madryt to prawdziwy raj dla miłośników życia nocnego. Liczne kluby, dyskoteki i restauracje czynne są tu do białego rana. W wielu lokalach przez całą noc można posłuchać muzyki na żywo, latem otwartych jest wiele knajpek i barów pod gołym niebem, które są szczególnie atrakcyjne po zapadnięciu zmroku.

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00.

Madryt, Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  9°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  160°   11 km/h
  wsch. słońca:
  08:21
  zach. słońca:
  17:48
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.7°C
  opady:
  2.7 mm
  wiatr:
  271°   24 km/h
  wsch. słońca:
  08:22
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  271°   20 km/h
  wsch. słońca:
  08:23
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  267°   22 km/h
  wsch. słońca:
  08:24
  zach. słońca:
  17:48
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.8°C
  opady:
  1.8 mm
  wiatr:
  224°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:25
  zach. słońca:
  17:48

Madryt - klimat w Hiszpania