L'Estartit - wakacje już od 308 zł

Na wakacje: L'Estartit, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Katalonia/ Costa Brava - Girona/ L'Estartit

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1006 hPa
Wiatr:
11 km/h340°
Niegdyś wioska rybacka, dziś ulubione miejsce wypoczynku miłośników nurkowania, położone na wybrzeżu Costa Brava. W miejscowości kilka szkół nurkowania. Główną atrakcją przyciągającą tu nurków są rafy koralowe na Wyspach Medés, podwodne groty i jaskinie. Archipelag jest dziś rezerwatem przyrody ze względu na kolonie mew srebrzystych. Amatorzy bardziej tradycyjnego wypoczynku mogą podziwiać podwodny świat podczas wycieczki statkiem ze szklanym dnem. Łagodnie schodząca do wody plaża jest idealnym miejscem na zabawy dla dzieci.

Geografia i przyroda

L'Estartit leży na wybrzeżu Costa Brava, pomiędzy Barceloną a francuską granicą (mniej więcej na wysokości Gerony). Rozciąga się u stóp górskiego masywu Montgrí. Przez miasteczko przepływa rzeka Ter. W pobliżu znajdują się inne znane kurorty, np. Tossa de Mar, Lloret de Mar, Blanes czy Roses.

W okolicy

 • Ruiny miasta Empuries – położone nad morzem, tworzą wraz z otaczającą przyrodą niezwykły krajobraz. Znajdują się tutaj pozostałości starożytnego rzymskiego miasta. Najcenniejsze z tutejszych znalezisk zostały przeniesione do Musum Archeologicznego w Barcelonie.
 • Jedna z najładniejszych miejscowości na Costa Brava to Tossa de Mar. Urocza starówka Vila Vella jest zabytkiem narodowym. Jest tutaj Museu Municipal, prezentujące zbiory miejscowych znalezisk archeologicznych; średniowieczne mury obronne oraz kościół z XIV wieku.
 • Miłośnicy natury znajdą coś dla siebie w Blanes. Znajduje się tam cudowny ogród botaniczny, pełen śródziemnomorskiej oraz tropikalnej roślinności.
 • Warto wybrać się oczywiście do Barcelony.

Zobacz: Wczasy Katalonia

Sport i rekreacja

 • L'Estartit to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych oraz świetna baza wypadowa dla wielbicieli nurkowania.
 • Można tutaj skorzystać z szerokiej oferty wycieczek łodzią, wypożyczyć jacht i samemu sprawdzić się w żeglowaniu. Inne możliwości to windsurfing, narty wodne, rowerki wodne oraz wędkowanie.
 • To co jednak stanowi największą atrakcję L'Estartit to rezerwat na wyspach Medes, przyciągający nurków z całej Europy. Medes to grupa 7 wysepek, położonych ok. 1,8 km od L'Estartit i stanowiących wraz z otaczającym je obszarem wodnym strefę chronioną. To co stanowi wartość tego miejsca to nieprawdopodobnie bogate życie podwodne, nagromadzenie wielu gatunków fauny i flory w jednym miejscu. Nurkując wokół wysp Medes ma się wrażenie przebywania w akwarium i uczestniczenia raczej w podwodnym pokazie niż w pościgu za uciekającymi okazami jak to ma miejsce w niektórych akwenach.

Plaże

Podobnie jak całe wybrzeże Costa Brava, również L'Estartit może pochwalić się piękną plażą. Klifowe wybrzeże z dogodnym dostępem do morza to idealne miejsce na plażowanie w pięknym otoczeniu przyrody.

Gastronomia

Miasteczko wyposażone jest w odpowiednią ilość restauracji, barów i kafejek, w których serwowane są zarówno lokalne, jak i międzynarodowe potrawy.

Zakupy

Amatorzy zakupów powinni zaglądnąć na ulicę Santa Anna a we wtorek wybrać się na wielki targ.

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00. Należy jednak pamiętać, że większość sklepów zamknięta jest w niedziele. Ponadto lipiec to miesiąc urlopów – Hiszpanie często zamykają na ten okres swe sklepy i wyjeżdżają na wakacje.

L'Estartit, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  22°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  194°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  21:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  94°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:22
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.18°C max.21°C
  opady:
  4.5 mm
  wiatr:
  83°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:23
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.15°C max.20°C
  opady:
  9.8 mm
  wiatr:
  177°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.20°C
  opady:
  8.3 mm
  wiatr:
  110°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:24

L'Estartit - klimat w Hiszpania