Hiszpania - wakacje już od 327 zł

Na wakacje: Kraj Basków, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Kraj Basków

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
0 km/h0°
Jedna ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, położona nad zatoką Biskajską, na wschodniej części północnego wybrzeża kraju. Zamieszkują ją Baskowie, których pochodzenie nie jest znane, jednak przypuszcza się, iż wywodzą się od ludności, która zamieszkiwała sporą część Europy zanim pojawili się w niej Indoeuropejczycy. Ich język również nie należy do grupy indoeuropejskiej i wykazuje podobieństwo do dialektów dolin Kaukazu. Kraj Basków oferuje turystom wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest malownicze wybrzeże z pięknymi plażami. Popularnym kurortem jest San Sebastian, będący także jednym z najpiękniejszych hiszpańskich miast. Warto też odwiedzić inne baskijskie miasta, takie jak Bilbao, ze słynnym Muzeum Guggenheima (muzeum sztuki współczesnej umiejscowione w imponującym, nowoczesnym budynku) oraz średniowiecznym starym miastem.

Regiony

 • Terytorium Autonomiczne Euskadi – autonomiczna wspólnota położona w północnej części Hiszpanii. Językiem urzędowym jest tu hiszpański baskijski zwany euskara.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Bilbao, Guernica-Lumo, San Sebastián, Vitoria (Gasteiz).
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Muzeum Guggenheima w Bilbao, Stare Miasto w Bilbao.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: wybrzeże Costa Vasca, Bilbao, San Sebastián.

Geografia i przyroda

Kraj Basków leży nad zatoką Biskajską, w północnej części Półwyspu Iberyjskiego, w pobliżu granicy hiszpańsko-francuskiej. Klimat jest tu umiarkowany, na nizinach podzwrotnikowy morski, wyżej górski. Terytorium Basków wyróżnia się interesującymi walorami przyrodniczymi. Obszar ma charakter górzysty: na zachodzie rozciągają się góry Kantabryjskie, na wschodzie Baskijskie. Pomiędzy rzekami Urumea i Bidasoa rozciąga się, położony na terenie Parku Narodowego Aiako Harria, masyw Peñas de Aia. Obszar ten leżący u zboczy Pirenejów pomimo, iż jest położony na niewielkiej wysokości (833 m n.p.m.) robi imponujące wrażenie, ponieważ oddalony jest jedynie 10 km w linii prostej od morza. Najważniejsze góry masywu to: Irumugarrieta (806 m), Txurrumurru (821 m) i Erroilbide (837 m), znany również jako Tres Coronas (Trzy Korony), Las Batallas (Bitwy) lub Cara de Napoleon (Twarz Napoleona). Wybrzeża baskijskie rozciągają się na setki kilometrów i są jednymi z najpopularniejszych kurortów morskich. Piaszczyste plaże kontrastują tu ze stromymi klifami, ujściami rzek i mokradłami tworząc malowniczy krajobraz.

Historia

Na temat pochodzenia Basków od lat trwają naukowe spory. Niektórzy antropolodzy wysuwają tezy, że być może jest to najstarszy lud europejski. Przypuszcza się, że ich ojczyzną była Atlantyda albo, że są potomkami paleolitycznego człowieka z Cro-Magnon. Baskami, a właściwie Vascami nazwali ich Rzymianie, którym nie powiodła się próba romanizacji tego ludu. Bardzo w wcześnie, być może nawet już w VIII wieku zostali oni schrystianizowani. Religia miała zawsze dla nich bardzo duże znaczenie. Stąd pochodził późniejszy święty Ignacy Loyola, rycerz i założyciel zakonu jezuitów. Niezachwiany światopogląd mieszkańców regionu, ściśle związany z katolicyzmem przyczynił się do ich udziału w wojnach karlistowskich w XIX wieku, co ostatecznie doprowadziło ich do utraty niepodległości. Kraj Basków znany jest z incydentów terrorystycznych, które przez radykalnych separatystów postrzegane są jako kontynuacja walki o suwerenność.

Sport i rekreacja

 • Złociste plaże umożliwiają uprawianie licznych sportów wodnych tj. surfing, żeglarstwo czy kajakarstwo.
 • Fale przy plaży w Laga tworzą wymarzone warunki dla surferów.
 • Miłośnicy mocnych wrażeń mogą tutaj trenować loty paralotnią.

Informacje praktyczne

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Kraj Basków, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  15°C
  opady:
  1.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  249°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:48
  zach. słońca:
  21:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.12°C max.14°C
  opady:
  9.2 mm
  wiatr:
  281°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  21:29
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.17°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  285°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  21:30
 • Pochmurno
  min.9°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  108°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  21:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.26°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  253°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:44
  zach. słońca:
  21:33

Kraj Basków - klimat w Hiszpania