Hiszpania - wakacje już od 273 zł

Na wakacje: Kastylia - Leon, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Kastylia, Estremadura i Madryt/ Kastylia - Leon

Bezchmurna noc
2°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
0 km/h188°
Jedna ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, usytuowana na północny-zachód od Madrytu. Region mogący pochwalić się bogatą historią i kulturą oraz niezliczoną ilością światowej klasy zabytków, figurujących na liście UNESCO, ulokowanych w uroczych miastach i miasteczkach. Do najważniejszych należą: Salamanka, której większość zabytków należy do najpiękniejszych w Hiszpanii (stara i nowa katedra, Plaza Mayor z ratuszem, czy uniwersytet), Segowia, z imponującym wielkością rzymskim akweduktem, bajkowym alkazarem oraz kompleksem starego miasta (katedra, liczne romańskie kościółki), Ávila, miasto św. Teresy, ze słynnymi murami obronnymi oraz pięknym, średniowiecznym starym miastem i Burgos z gotycką katedrą oraz innymi kościołami i klasztorami z różnych etapów średniowiecza. W północno-zachodniej części regionu warto zobaczyć pozostałości rzymskich kopalni złota – Las Medulas. Smakosze powinni koniecznie spróbować pysznej kuchni regionu, m.in. potrawy z wieprzowiny – cuchinillo.

Atrakcje

 • Katedra w Burgos – jest najpiękniejszym przykładem hiszpańskiego gotyku w regionie i jedyną hiszpańską katedrą wpisaną na listę światowego dziedzictwa. Budowa katedry trwała od XIII do XVIII w., ale dziś podziwiać tu można niesamowitą harmonię i kunszt.
 • Monasterio de las Huelgas – w Burgos to dawny klasztor cystersów ufundowany w 1188 r. przez Alfonsa VIII, który w swym wnętrzu kryje królewski panteon.
 • Palacio Real de la Granja – w małej miejscowości San Ildefonso w pobliżu Segowii to XVIII-wieczny pałac, jedna z rezydencji rodziny królewskiej zbudowana za panowania Filipa V.
 • Palacio Real del Riofrio – XVIII-wieczny pałac oddalony o 15 km od Palacio Real de la Granja. Budowla powstała na zlecenie Elżbiety Farnese. Za panowania Burbonów pałac służył jako rezydencja wypoczynkowa podczas polowań lub rodzinnych wyjazdów. Dziś znajduje się tutaj Muzeum Polowań z trofeami i licznymi obrazami.
 • Real Monasterio de Santa Clara – w Tordesillas to dawny pałac zbudowany za czasów Alfonsa XI, pochodzi z XIV/XV w. i jest pięknym przykładem stylu mudejar w prowincji Kastylia i León.
 • Catedral de Ávila – katedra św. Salvadora zaprojektowana została jako katedra i forteca, a jej budowa rozpoczęła się prawdopodobnie w 1091 r.
 • Catedral de el Burgo de Osma – jest najważniejszą katedrą w Sorii. Ta XVIII-wieczna świątynia to prawdziwa perełka, mieszanka wielu stylów architektonicznych. Podziwiać tu można 72-metrową barokową wieżę, renesansowe kaplice i ołtarz, romańskie wnętrze.
 • Catedral de León – jest wspaniałym przykładem gotyku francuskiego, pełna światła i kolorów zachwyci niejednego miłośnika architektury sakralnej. Świątynia, zbudowana na dawnych termach rzymskich, posiada m.in. piękny chór oraz 1765 m2 witraży.
 • Catedral Vieja de Salamanca – jeden z najpiękniejszych romańskich zabytków w Europie pełen pięknych rzeźb, harmonii, detali. Budowa katedry rozpoczęła się w XII w. z inicjatywy biskupa Jeronimo de Perigord.
 • Catedral de Segovia – w stylu późnego gotyku jest nazywaną Damą Katedr. Budowla powstała dzięki inicjatywie mieszkańców Segowii oraz rodzinie Gil de Hontañón.
 • El Alcazar – w Segowi to dawna twierdza, więzienie, szkoła artylerii. Również w tym zaku Izabela Kastylijska poślubiła w 1489 r. Ferdynanda II.
 • Castillo de la Mota – w Medina del Campo jest jednym z największych zamków tego regionu. Ta monumentalna budowla powstawała od XIII do XV w. Dziś zamek jest cały, odrestaurowany i otwarty dla turystów.
 • Castillo de los Templarios – w Ponferrada to przepiękny zamek, który powstał prawdopodobnie w miejscu celtyckiego castro.
 • Casa Lis – w Salamance to dawny prywatny dom pochodzący z 1905 r. Dziś w jego wnętrzach mieści się muzeum Art Nouveau i Art Déco z ponad 1,5 tys. eksponatów: meble, lalki, porcelana, rzeźby i figury z brązu i kości słoniowej.
 • Museo de la Evoluicón Humana – także znane jako MEH to nowoczesne muzeum w Burgos w pobliżu Katedry, w którym poznać można rozwój człowieka: biologiczny, kulturalny oraz dowiedzieć się wszystkiego o trzech najważniejszych dla gatunku ludzkiego ekosystemach. Podziwiać tu można także znaleziska archeologiczne z Sierra de Atapureca.
 • Las Médulas – wioska wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj pozostałości rzymskiej kopalni złota. Przepiękny, księżycowy krajobraz i czerwone wyżłobione skały sprawiają, że to miejsce na długo zapada w pamięć.


Ośrodki

 • Valladolid – uniwersyteckie miasto i stolica prowincji położona nad rzeką Pisuerga. Miasto przemysłowe, w którym podziwiać można styl izabeliński. Mnóstwo tu zabytków, muzeów i knajpek.
 • Burgos – miasto znane ze swej katedry, która znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba.
 • Segovia – przepiękne miasto z wieloma romańskimi zabytkami oraz monumentalnym zamkiem Alkazar. Pełno tu malowniczych uliczek, przytulnych knajpek, tajemniczych kościołów.
 • Ávila – jedno z najstarszych miast Kastylii i León, w którym podziwiać można ślady trzech kultur: islamskiej, hebrajskiej i chrześcijańskiej. To idealnie miejsce dla miłośników historii i sztuki, a także teologii i mistycyzmu – Ávila to miasto św. Teresy.
 • Salamanca – z najstarszym uniwersytetem w Hiszpanii to kosmopolityczne, choć wierne tradycjom miasto.
 • Zamora – miasto, które dawniej było fortecą o dużym znaczeniu strategicznym. Dziś Zamora jest uroczym, spokojnym miastem z pięknymi zabytkami i ciekawą historią.
 • Palencia – miasto uniwersyteckie i przemysłowe oferuje turystom przepyszną kuchnię oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu.
 • Soria – niewielkie miasteczko, w którym spacerując po malowniczych uliczkach odkrywać można ślady historii: piękne kościoły, dawne domy, place i placyki.

Geografia i przyroda

To największa w Hiszpanii wspólnota autonomiczna. Zajmuje północny obszar mesety, a krajobraz jest bardzo zróżnicowany: góry, jeziora, rzeki, liczne parki i tereny chronione. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski kontynentalny z długimi zimami (średnie temp 4-7)°C, lato jest tutaj krótkie, ale ciepłe. Góry blokują nadmorskie wiatry, co wpływa na mniejszą ilość opadów. Ziemie Kastylii i León pokrywają dęby, kasztany, jesiony, lipy, sosny i brzozy, a zamieszkują wiewiórki, lisy, rysie, kuny i wilki. Mnóstwo tu także przeróżnych gatunków ptaków, dzięki którym rozwija się tutaj turystyka ornitologiczna.

Historia

Znaleziska archeologiczne na tych terenach potwierdzały niejednokrotnie obecność człowieka na tych ziemiach w czasach prehistorycznych. Najpopularniejszym odkryciem były szczątki Homo heidelbergensis. Zanim pojawili się tutaj Rzymianie wiele ludów zamieszkiwało te ziemie. Romanizacja była nieunikniona i nastąpiła dość szybko. Rzymianie pozostawili po sobie wiele pięknych zabytków. Do najsłynniejszych należy Akwedukt w Segowii. Po upadku Imperium ziemie zajęli Wizygoci, a po nich arabowie. W sąsiedniej Asturii opór przeciw muzułmanom był tak silny, że miał swój wpływ także i tutaj. Udało się odzyskać ziemie i stworzyć Królestwo León. W 1188 Bazylika San Isadoro de León była pierwszą siedzibą pierwszych kortezów z udziałem przedstawicieli stanu trzeciego. Przez kolejne lata León i Kastylia walczą z konkwistą, odzyskują coraz więcej ziem. Prowincje łączą się ponownie traktatem Tordehumos podpisanym z inicjatywy Alfonsa VIII i Alfonsa IX. Dopiero jednak za panowania Ferdynanda III Kastylia i León stają się królestwem i zajmują dokładnie te tereny, co dziś. Po wielkich odkryciach geograficznych Kastylia i León odgrywają ważną rolę w administracji, prawie, teologii oraz szkolnictwie wyższym. Burgos, Valladolid i Salamanka były miejscem, gdzie debatowano nad prawami Indian.

Sport i rekreacja

 • Liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek.
 • Amatorzy gry w golfa na pewno znajdą tu coś dla siebie wśród ofert różnych klubów.
 • Kastylia i León to dobre miejsce na wczasy agroturystyczne.

Warto wiedzieć

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Kastylia - Leon, Hiszpania - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  16°C
  opady:
  3.6 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  78°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:56
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  132°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:54
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  114°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:53
  zach. słońca:
  20:43
 • Lekkie opady deszczu
  min.6°C max.14°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  150°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:51
  zach. słońca:
  20:44
 • Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.12°C max.19°C
  opady:
  16.1 mm
  wiatr:
  187°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:50
  zach. słońca:
  20:45

Kastylia - Leon - klimat w Hiszpania