Hiszpania - wakacje już od 160 zł

Na wakacje: Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania

Częściowe zachmurzenie
9°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1004 hPa
Wiatr:
28 km/h270°
Hiszpania to przepiękny kraj ulokowany na Półwyspie Iberyjskim, który wraz z Balearami oraz Wyspami Kanaryjskimi tworzy prawdziwy raj dla turystów. Kraj ten posiada zarówno piaszczyste plaże, jak i te powulkaniczne, poza tym zachwyca górskimi szczytami, wyjątkową roślinnością oraz niezwykle barwną kulturą. Rytmy flamenco, wspaniała kuchnia i mnóstwo rozrywek - oto co czeka na podróżnych w Hiszpanii.

Regiony

Hiszpania kontynentalna i wybrzeża:
Hiszpania dzieli się na 17 prowincji, które nazywane są regionami. Dwie z nich znajdują się na wyspach, są to Baleary i Wyspy Kanaryjskie, reszta zaś ulokowana jest na kontynencie. Prócz tego w skład kraju wchodzą również dwie enklawy - Melila oraz Ceuta znajdujące się w Afryce.

Odpoczywać można zarówno w Hiszpanii kontynentalnej jak i na wybrzeżach, bowiem każde z tych miejsc zachwyca czym innym, łączy je natomiast słoneczna pogoda i niesamowita atmosfera.

Najpopularniejsze wybrzeża:
 • Costa Brava
 • Costa del Sol
 • Costa Blanca
 • Costa de la Luz
 • Costa de Almeria
 • Costa Dorada

Ośrodki i atrakcje

Co warto zobaczyć:
Hiszpania to pełna zabytków Barcelona, dzikie wybrzeża Costa Bravy, tętniący życiem Madryt, niezwykłe Toledo, które swoimi atrakcjami przenosi w tajemniczą przeszłość, San Sebastian nazywane „perłą oceanu” i wiele innych ośrodków, które tylko czekają na odkrycie.

Położenie

Geografia, klimat, przyroda:
Hiszpania znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, jednakże w obrębie państwa można wyróżnić kilka stref klimatycznych. Na Wyspach Kanaryjskich występuje klimat podzwrotnikowy, a centrum kraju jest pod wpływem klimatu kontynentalnego.

Przyroda Hiszpanii charakteryzuje się ogromną liczbą rezerwatów biosfery UNESCO. Góry, wulkany, lasy, mokradła nadmorskie, klify - to wszystko czeka tutaj tylko na odkrycie. Państwo to jest wyżynne i górzyste, choć nie brak tutaj boskich plaż.

Historia

W Hiszpanii warto zjeść, po przechadzać się po światowej sławy muzeach, zobaczyć najbardziej znany plac Madrytu - El Retiro, czy też zwiedzić Palacio Real. Poza tym czekają tutaj takie zabytki jak Katedra Santa Eulalia, Basilica de Santa Maria del Mar, Akwedukt w Segowii czy Temple Expiatori de la Sagrada Familia.

Sport i rekreacja

W Hiszpanii nie sposób się nudzić. To idealny kraj dla aktywnych. Można tu nurkować, uprawiać różnorakie sporty wodne takie jak windsurfing czy narty wodne, a także korzystać z ośnieżonych górskich szczytów próbując chociażby narciarstwa czy wspinaczki. Dodatkowo na miłośników ruchu i dobrej zabawy czekają korty tenisowe oraz pola golfowe.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Hiszpania jest krajem bezpiecznym, brak tu zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a strefa czasowa jest taka sama jak w Polsce. Warto jednak pamiętać o sjeście, czyli okresie w ciągu dnia, w którym zamykane są wszystkie placówki handlowe i większość instytucji.

Hiszpania - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  11°C
  opady:
  3.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1004hPa
  wiatr:
  292°   40 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  19:31
 • Przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.14°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  272°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  19:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.15°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  107°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  19:33
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  158°   7 km/h
  wsch. słońca:
  08:07
  zach. słońca:
  20:34
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  265°   7 km/h
  wsch. słońca:
  08:06
  zach. słońca:
  20:35

Hiszpania - klimat w Hiszpania