Hiszpania - wakacje już od 328 zł

Na wakacje: Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania

Częściowe zachmurzenie
17°C
Opady:
0.4 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
9 km/h350°
Hiszpania to przepiękny kraj ulokowany na Półwyspie Iberyjskim, który wraz z Balearami oraz Wyspami Kanaryjskimi tworzy prawdziwy raj dla turystów. Kraj ten posiada zarówno piaszczyste plaże, jak i te powulkaniczne, poza tym zachwyca górskimi szczytami, wyjątkową roślinnością oraz niezwykle barwną kulturą. Rytmy flamenco, wspaniała kuchnia i mnóstwo rozrywek - oto co czeka na podróżnych w Hiszpanii.

Regiony

Hiszpania kontynentalna i wybrzeża:
Hiszpania dzieli się na 17 prowincji, które nazywane są regionami. Dwie z nich znajdują się na wyspach, są to Baleary i Wyspy Kanaryjskie, reszta zaś ulokowana jest na kontynencie. Prócz tego w skład kraju wchodzą również dwie enklawy - Melila oraz Ceuta znajdujące się w Afryce.

Odpoczywać można zarówno w Hiszpanii kontynentalnej jak i na wybrzeżach, bowiem każde z tych miejsc zachwyca czym innym, łączy je natomiast słoneczna pogoda i niesamowita atmosfera.

Najpopularniejsze wybrzeża:
 • Costa Brava
 • Costa del Sol
 • Costa Blanca
 • Costa de la Luz
 • Costa de Almeria
 • Costa Dorada

Ośrodki i atrakcje

Co warto zobaczyć:
Hiszpania to pełna zabytków Barcelona, dzikie wybrzeża Costa Bravy, tętniący życiem Madryt, niezwykłe Toledo, które swoimi atrakcjami przenosi w tajemniczą przeszłość, San Sebastian nazywane „perłą oceanu” i wiele innych ośrodków, które tylko czekają na odkrycie.

Położenie

Geografia, klimat, przyroda:
Hiszpania znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, jednakże w obrębie państwa można wyróżnić kilka stref klimatycznych. Na Wyspach Kanaryjskich występuje klimat podzwrotnikowy, a centrum kraju jest pod wpływem klimatu kontynentalnego.

Przyroda Hiszpanii charakteryzuje się ogromną liczbą rezerwatów biosfery UNESCO. Góry, wulkany, lasy, mokradła nadmorskie, klify - to wszystko czeka tutaj tylko na odkrycie. Państwo to jest wyżynne i górzyste, choć nie brak tutaj boskich plaż.

Historia

W Hiszpanii warto zjeść, po przechadzać się po światowej sławy muzeach, zobaczyć najbardziej znany plac Madrytu - El Retiro, czy też zwiedzić Palacio Real. Poza tym czekają tutaj takie zabytki jak Katedra Santa Eulalia, Basilica de Santa Maria del Mar, Akwedukt w Segowii czy Temple Expiatori de la Sagrada Familia.

Sport i rekreacja

W Hiszpanii nie sposób się nudzić. To idealny kraj dla aktywnych. Można tu nurkować, uprawiać różnorakie sporty wodne takie jak windsurfing czy narty wodne, a także korzystać z ośnieżonych górskich szczytów próbując chociażby narciarstwa czy wspinaczki. Dodatkowo na miłośników ruchu i dobrej zabawy czekają korty tenisowe oraz pola golfowe.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Hiszpania jest krajem bezpiecznym, brak tu zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a strefa czasowa jest taka sama jak w Polsce. Warto jednak pamiętać o sjeście, czyli okresie w ciągu dnia, w którym zamykane są wszystkie placówki handlowe i większość instytucji.

Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  18°C
  opady:
  2.5 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  55%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  149°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  20:59
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  8.8 mm
  wiatr:
  209°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  21:00
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.20°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  105°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  21:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  101°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  21:03
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.17°C
  opady:
  5.3 mm
  wiatr:
  112°   33 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  21:04

Hiszpania - klimat w Hiszpania