Hiszpania - wakacje już od 283 zł

Na wakacje: Galicja, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Galicja, Asturia i Kantabria/ Galicja

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
64%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
7 km/h125°
Kraina historyczna oraz jedna ze wspólnot autonomicznych, leżąca w północno-zachodniej Hiszpanii, ze stolicą w słynnym Santiago de Compostela, nad Oceanem Atlantyckim. Jej mieszkańcy spokrewnieni są z Portugalczykami i posługują językiem galicyjskim (gallego), który obecnie posiada silne wpływy hiszpańskie, jednak w średniowieczu to właśnie on dał początek językowi portugalskiemu. Ten najbardziej zielony region Hiszpanii słynny jest poza krajem głównie dzięki sanktuarium w Santiago de Compostela, które poświęcone jest św. Jakubowi (hiszp. Santiago), pochowanemu na jego terenie. Zarówno w średniowieczu, jak i obecnie stanowiło ono miejsce licznych pielgrzymek, które podążały trasą Camino de Santiago. Najważniejsze zabytki i atrakcje regionu znajdują się w miastach: A Coruña, gdzie prócz pozostałości z czasów rzymskich oraz średniowiecznych warto odwiedzić Muzeum Ludzkości (Museo Domus lub Casa del Hombre), które jest pierwszym na świecie muzeum interaktywnym, poświęcone w całości ludzkiemu organizmowi zaprojektowane przez Aratę Isozakiego, Santiago de Compostela, w którym można podziwiać zespół zabytkowy starego miasta, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz liczne kościoły (w tym łączącą różne style katedrę), klasztory i place otoczone zabytkowymi budynkami oraz w Vigo, gdzie barok łączy się z nowoczesnością, a nocą trwa nieustanna zabawa. Okolice Vigo słyną także z pięknych plaż, natomiast z miejscowego portu można dostać się na Wyspy Cíes, z „najpiękniejszą plażą na świecie”. Warto także zobaczyć „riasami”, czyli hiszpańską „odmianę” fiordów, z których najpiękniejsze to Rías Baixas. Kuchnia galicyjska oferuje głównie specjały z ryb i owoców morza.

Atrakcje

 • Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy wyłożony muszlami św. Jakuba prowadzi do miasta Santiago de Compostela.
 • Katedra w Santiago de Compostela – budowana od XI do XIV w. na grobie świętego Jakuba posiada wspaniały portyk, fasadę, ołtarz z kadzielnicą i krużganki.
 • Torre de Hércules – symbol miasta, latarnia w La Coruña jest najstarszą funkcjonującą latarnią morską na świecie.
 • Cabreiro – dawna osada z zabudowaniami zwanymi pallozas sakupionymi wokół kościoła z IX w. Dziś jest to zabytek narodowy.
 • Finisterre – to tutaj dla średniowiecznych mieszkańców Europu kończył się świat. Finisterre to miasteczko z szarymi domami, ale także cypel (oddalony o 4 km od miasteczka), na którym znajduje się latarnia morska. Finisterre to też niesamowite miejsce z pięknymi i często mrocznymi krajobrazami.
 • Koronki z Camariñas – miasteczko słynące z koronczarstwa. Koronki z Camariñas to popularna atrakcja i wspaniała pamiątka.
 • Pustelnia w San Andrés de Texido – powstała w miejscu przedchrześcijańskiej budowli i jest ważnym miejscem galisyjskiej mitologii. Panuje powszechne przekonanie, że kto nie był tu za życia, na pewno trafi tutaj po śmierci w posiaci np.jaszczurki – oznacza to, że dusza zmerłego zostanie uwięziona wśród skał pustelni.
 • Santuario de la Virgen de la Barca – w Muxía pochodzi z XVIII w. i jest drugim pod względem wazności po San Andrés de Texido przedchrześcijańskim ośrodkiem religi animistycznej. Czcią darzone były tu granitowe skały na cyplu.
 • Islas Cíes – trzy wysepki z pięknymi plażami strzegą wejścia do riasy przy Vigo. Jedna z nich jest schronieniem dla ptaków, dwie, połączone piaszczystym przesmykiem to typowo turystyzcne miejsce z barami i kempingami.
 • Dolmeny – pełno ich w całej Galicji. To wspaniałe ślady obecności Celtów na tych ziemiach. By je odnaleźć warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik.

Ośrodki

 • Santiago de Compostela – to przede wszytskim najpopularniejsze miejsce średniowiecznych pielgrzymek, do którego wiedzie szlak muszli – Camino de Santiago. Podziwiać tu można wspaniałą katedrę, stare miasto, place.
 • Lugo – to idealne miejsce dla smakoszy owoców morza i dobrego wina. W mieście zobaczyć można także wiele pięknych zabytków. Lugo w całości otoczone jest murami z czasów rzymskich.
 • A Coruña - .ważny port regionu z bogatą i ciekawą historią. Do największych atrakcji w mieście należą Torre de Hercules, Castro de Elviña. To malowniczo położone miasto, pomimo imponujących śladów przeszłości, zadziwia nowoczesnością.
 • Orense – to bez wątpienia miasto o bardzo bogatej kulturze. Katedra San Martín to obowiązkowy punkt progrmu podczas wycieczki po mieście.
 • Pontevedra – to wspaniałe, typowo galicyjskie miasto z wąskimi uliczkami, granitowymi krzyżami, kamiennymi domami, piękną starówką. Koniecznie trzeba tutaj odwiedzić Museo Provincial.
 • Vigo – duże, przemysłowe miasto posiada przepiekna starówkę. Vigo jest także pięknie położone, na rozległym riasie, dobrze osłonięte od oceanu.
 • Vivero – miasteczko portowe, które od kilku lat prężnie rozwija się jako ośrodek turystyczny.
 • Betanzos – słynna baza noclegowa wśród turystów zwiedzających A Coruñę. W tym niewielkim miasteczku położonym u styku dwóch rzek warto zobaczyć XII-wieczny kościół, Museo de las Marinas i główny plac miasta.
 • Baiona – bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa położona na skraju Galicji, na najmniejszej riasie.

Geografia i przyroda

Galicja położona w Zachodniej Hiszpanii otoczona jest wodami Oceanu Atlantyckiego a swym klimatem i terenem (choć także kulturą) przypomina Irlandię, wszędzie widać tutaj ślady Celtów. Ziemia jest żyzna i zielona, dużo tu drzew, rzek i jezior. Długa i pofałdowana linia brzegowa poprzecinana jest riasami, w których od lat wyławia sie w owoce morza-najlepsze na całym kontynencie. Galicja to także przepiękne, dzikie wybrzeża. W Galicji mnóstwo jest wiosek ukrytych między polami. Galicja utrzymuje się z rolnictwa, rybołóstwa, połowu owoców morza i handlu nimi.
Fauna, charakterystyczna dla Galicji to głównie zwierzęta gospodarstwa domowego. Region jest także pokryty lasami, więc dużo tutaj leśnej zwierzyny: dziki, zające.

Historia

Historia prowincji skupia się głównie na Celtach i widoczna jest w wielu miejscach np. Liczne dolmeny występujące w tej części kraju. W starożytności Iberowie i Celtoiberowie, którzy zamieszkiwali te ziemie tworzyli wiele castros – grody otoczone murami, z dachemi pokrytymi słomą. Mieszkańcy Galicji już wtedy utrzymywali się z rolnictwa, rybołóstwa i połowu owoców morza. Byli także dobrymi złotnikami. Celtowie przez dekady skutecznie opierali się Rzymianom, aż do Pax Romana. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzyskiego, plemiona germańskie zaczęły zajmować te tereny. Przez lata zmienia się też religia w Galicji, w zalezności od tego, kto władał ziemiami. Galicja była też rejonem, który oparł się arabskiej konkwiście. W VIII w. zaczęto budować świątynię na grobie św. Jakuba, co przyczyniło się do rozwoju okolicy. W 1230 r. Galicja przyłącza się do Księstwa Kastylii. Kolejne wieki przynoszą wyludnienie oraz zacofanie ekonomiczne regionu. Porty w Galicji nie mogły handlowac dobrami przywożonymi z Nowego Świata, floty anglieskie atakowały czesto Vigo i La Coruñę, a Hiszpania i Portugalia wciąz toczyła wojny. Wszystkei te czynniki spowodowały masową emigrację miejszkańców Galicji za ocean.
Galicja jest bardzo prawicową i konserwatywną prowincją. Ruch Narodowy wywalczył sobie zalegalizowanie języka narodowego, który przez lata był zakazany. Z Galicji pochodzi także gen. Franco.

Sport i rekreacja

 • Można się zrelaksować w licznych ośrodkach SPA i uzdrowiskach, które słyną z wód termalnych.
 • Tereny te doskonale nadają się do uprawiania sportów górskich.
 • Ten region to także idealnie miejsce do jazdy konnej.
 • Czas spędzą przyjemnie wędkarze.
 • Galicja oferuje wiele plaż pokrytych białym delikatnym piaskiem. To dobre miejsce do opalania oraz uprawiania sportów wodnych.

Informacje praktyczne

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Galicja, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  14°C
  opady:
  0.6 mm
  zachmurzenie:
  64%
  wilgotność:
  67%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  108°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:44
  zach. słońca:
  18:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  72°   4 km/h
  wsch. słońca:
  08:45
  zach. słońca:
  18:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  54°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:46
  zach. słońca:
  18:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.10°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  33°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:47
  zach. słońca:
  18:01
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.3°C max.8°C
  opady:
  8.0 mm
  wiatr:
  173°   8 km/h
  wsch. słońca:
  08:48
  zach. słońca:
  18:00

Galicja - klimat w Hiszpania