Hiszpania - wakacje już od 256 zł

Na wakacje: Galicja, Asturia i Kantabria, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Galicja, Asturia i Kantabria

Lekkie opady deszczu
13°C
Opady:
4.5 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
17 km/h270°
Zachodnie i północne wybrzeże Hiszpanii zajmują trzy wspólnoty autonomiczne – Galicja, Asturia i Kantabria. Najdalej na zachód wysunięta jest Galicja, ze stolicą w słynnym pielgrzymkowym mieście Santiago de Compostela. Galicja słynie z ciekawej kultury i kuchni, specjalizującej się w darach morza, licznych zabytków oraz pięknych krajobrazów – mnóstwa zieleni, malowniczych plaż, zwłaszcza w okolicach Vigo i na Wyspach Cíes. Znajdziemy tu również hiszpańską odmianę fiordów, zwanych „riasami”. Z Galicją sąsiaduje górzyste Księstwo Asturii, z największym parkiem narodowym w Hiszpanii. Piękno architektury podziwiać można w wielu małych i większych miastach regionu, jednak najważniejsze zabytki znajdują się w dwóch największych miastach Asturii: stolicy – Oviedo i Gijón (mieści się tutaj najprawdopodobniej największy budynek uniwersytecki świata). Asturyjskie wybrzeże zwane jest Zielonym Wybrzeżem (hisz. Costa Verde), a do najsłynniejszych kąpielisk należą Luarca, Ribadesella oraz Llanes. Do Asturii przylega niewielka Kantabria, granicząca od zachodu z Krajem Basków. Jej stolicą jest urocze miasto Santander, z licznymi zabytkami, słynące także jako uzdrowisko. Kantabria jest obszarem górzystym, z najwyższym punktem Torre de Cerredo, mierzącym 2648 m n.p.m. Region posiada bogate walory przyrodnicze – utworzono tutaj wiele parków naturalnych. Znanymi wśród turystów miejscami są także: Jaskinia Altamira, Pałac markiza de Santillany oraz liczne klasztory. Dodatkowym atutem Kantabrii jest umiarkowany klimat i malownicze plaże oblewane przez turkusowe wody Zatoki Biskajskiej.

Regiony

 • Galicja – region w północno-zachodniej Hiszpanii, którego stolicą jest słynne Santiago de Compostela. Galicja jest idealnym miejscem dla miłośników owoców morza i ... Irlandii.
 • Księstwo Asturii – zlokalizowany jest tu największy Park Narodowy w Hiszpanii Picos de Europa.
 • Kantabria – przyciąga turystów pięknymi plażami oraz licznymi zabytkami.


Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Santander, Santiago de Compostela, Oviedo.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Jaskinia Altamira, pałac markiza de Santillany, budynek Universidad Laboral, sanktuarium w Santiago de Compostela, Lugo, Muzeum Ludzkości w A Coruña.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Oviedo, Santiago de Compostela, Costa Verde.

Geografia i przyroda

Regiony Kantabrii i Asturii leżą wzdłuż zatoki Biskajskiej. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona – pomiędzy wysokimi cyplami ciągną się piaszczyste plaże. Krajobraz poprzecinany jest mnóstwem strumieni i wzgórz. Rozciąga się tu najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich – Peñas de Europa, o wysokości ponad 2640 m n.p.m. Ten górzysty rejon zaopatruje w wodę rzeki płynące do Morza Kantabryjskiego. Na terenie Parque Natural de Somiedo znajdują się jeziora polodowcowe.


Historia

Na tych terenach, w wapiennych jaskiniach Pirenejów, można znaleźć malowidła z epoki kamiennej. Niewielkie, koczownicze grupy myśliwych i zbieraczy ozdabiały sklepienia jaskiń wizerunkami wędrownych zwierząt. Podobne przejawy sztuki jaskiniowej znaleziono także we Francji, co spowodowało wyznaczenie prehistorycznego, franko-kantabryjskiego rejonu kulturowego. Najsłynniejsza z tych jaskiń na terytorium Hiszpanii to Altamira, nazywana „kaplicą sykstyńską sztuki jaskiniowej”.
Galicia ma korzenie celtyckie. Gallowie zjawili się tu pomiędzy 900 o 600 rokiem p.n.e. i panowali aż do pojawienia się Rzymian w 137 p.n.e. Nazwa prowincji pochodzi od słowa Gallaeci – tak starożytni Rzymianie określali plemiona celtyckie. Galicia pozostała niezależna od wpływów muzułmańskich i stworzyła własną, odrębną kulturę, której bliżej było do Portugalii niż Hiszpanii aż do czasu rozdzielania obu państw w 1668 roku.


Sport i rekreacja

 • Można się zrelaksować w licznych ośrodkach SPA i uzdrowiskach, które słyną z wód termalnych.
 • Tereny te doskonale nadają się do uprawiania sportów górskich.
 • Ten region to także idealnie miejsce do jazdy konnej.


Informacje praktyczne

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Galicja, Asturia i Kantabria, Hiszpania - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  10°C
  opady:
  31.2 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  4 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  213°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:23
  zach. słońca:
  18:13
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.8°C max.11°C
  opady:
  16.5 mm
  wiatr:
  306°   8 km/h
  wsch. słońca:
  08:25
  zach. słońca:
  18:12
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.4°C max.7°C
  opady:
  19.8 mm
  wiatr:
  302°   12 km/h
  wsch. słońca:
  08:26
  zach. słońca:
  18:11
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.3°C max.7°C
  opady:
  8.7 mm
  wiatr:
  342°   8 km/h
  wsch. słońca:
  08:27
  zach. słońca:
  18:10
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.-2°C max.8°C
  opady:
  17.1 mm
  wiatr:
  232°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:28
  zach. słońca:
  18:09

Galicja, Asturia i Kantabria - klimat w Hiszpania