Hiszpania - wakacje już od 283 zł

Na wakacje: Estremadura, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Kastylia, Estremadura i Madryt/ Estremadura

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
18%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
6 km/h44°
Wspólnota autonomiczna Hiszpanii, położona w zachodnio-południowej części kraju, ze stolicą w Meridzie. Jak każdy hiszpański region może poszczycić się licznymi atrakcjami historycznymi i kulturalnymi. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane są trzy obiekty z jej obszaru: Stare Miasto Cáceres (od 1986 r.), zabytki rzymskie w Méridzie (od 1993r.), Klasztor w Guadalupe (od 1993r.). Na Liście Dziedzictwa Europejskiego od 2007r. znajduje się klasztor w Yuste. Nie tylko one są jednak godne uwagi, bowiem wiele miast regionu jest pełne zabytków, między innymi Badajoz, założone w IX w. przez muzułmanów. Z regionu tego pochodziło wielu słynnych konkwistadorów, m.in. Francisco Pizarro, czy Hernán Cortés, co spowodowało nadawanie nazw miast Estremadury miejscowościom zakładanym w na kontynentach amerykańskich.

Atrakcje

 • Stare Miasto Cáceres – wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO stare miasto, które pełne jest wspaniałych zabytków. Kościoły, domy, pałace, place, dawne mury i wieże zrobią wrażenie na każdym turyście.
 • Klasztor w Guadalupe – jedno z najważniejszych centrów maryjnych dla chrześcijan. Monaster budowano od XIV do XVIII w., co jest widoczne w stylu katedry: gotyk, mudejar, renesans, barok i neoklasycyzm. W środku podziwiać można dzieła największych malarzy Hiszpanii: Zurbarana, Goi, El Greco. Klasztor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Muzeum Sztuki Rzymskiej, teatr rzymski w i inne budowle tego okresu - w Méridzie wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Dom – Muzeum Zurbarana – dom rodzinny XVI-wiecznego malarza, w którym podziwiać można reprodukcje jego dzieł.
 • Dom – Muzeum Pizarro – w centrum historycznym Trujillo to miejsce, w którym poznać można życie znanego hiszpańskiego konkwistadora.
 • Muzeum Sztuk Pięknych – w Badajoz, które w swych zbiorach ma wiele dzieł, głównie z XIX i XX w. podziwiać tu można ponad 1200 eksponatów, ponad 300 artystów.
 • Muzeum Archeologiczne – w Badajoz mieści się w dawnej muzułmańskiej twierdzy i ma w swych zbiorach eksponaty od czasów paleolitu po średniowiecze.
 • Muzeum Turrona –to miejsce, w którym poznać można tajniki, historię oraz smak słynnego turrona z Castuera.

Ośrodki

 • Mérida – stolica regionu pełna jest pięknych zabytków sprzed wieków dziś jest centrum administracyjnym, ekonomicznym i kulturalnym regionu. Turysta odkrywając dziedzictwo historyczne może jednocześnie poznać zwyczaje, kulturę i gastronomię.
 • Badajoz – miasto jest atrakcją samą w sobie – dużo tutaj zabytków a oferta kulturalna jest bogata. Badajoz jest także świetną bazą wypadową, zarówno do zwiedzania Estremadury, jak i Portugalii.
 • Caceres – przepiękne miasteczko z zespołem architektonicznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz zabytkowych kościołów, murów, wież warto tutaj udać się do małych restauracji, knajpek i sklepów.
 • Trujillo – przepiękne, zabytkowe, średniowieczne miasteczko, w którym urodziło się wielu słynnych hiszpańskich konkwistadorów. Trujillo wraz z terenami to także popularne miejsce wśród obserwatorów ptaków.
 • Guadalupe – niewielkie miasteczko z wieloma zabytkami. Do najważniejszych należy Klasztor Matki Bożej z figurką Matki Bożej wykonaną z drzewa cedrowego podobno przez samego Jakuba Ewangelistę.

Geografia i przyroda

Estremadura to jedna ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, która graniczy z Portugalią, Andaluzją, Kastylią i León i Kastylią La Mancha. Estremadura to głównie tereny zielone i górskie. Znajdują się tutaj trzy łańcuchy: Sierra Morena, Góry Kastylijskie i Sierras Centrales Extremeñas. Występują tu także depresje, granity oraz łupki; teren jest zróżnicowany. Przez Estremadurę biegną dwie duże rzeki Tag i Gwadiana. Panuje tutaj głównie klimat śródziemnomorski. Odczuwalne są jednak w nim wpływy Atlantyku.
Estremadura to ziemia pełna kontrastów, o które Hiszpanie bardzo dbają. Mnóstwo tutaj parków i przestrzeni chronionych np. Parque Natural de Monfragues, który jest zamieszkiwany przez sępy, orły, kozice, rysie.
Estremadura jest także regionem rolniczym i hodowlanym. Tutaj hoduje się specjalną odmianę świni – rasę iberyjską, z której produkuje się przepyszną szynkę.

Historia

Znaleziska archeologiczne na tych terenach potwierdzały niejednokrotnie obecność człowieka na tych ziemiach w paleolicie dolnym. Przez wieki ziemie te były zamieszkiwane przez różne ludy, plemiona, które pozostawiły ślady swej obecności.
Gdy pojawili się Rzymianie proces romanizacji nastąpił bardzo szybko. Powstały wtedy drogie, duże miasta, wspaniałe budowle. Po wielkim rozkwicie nastąpił upadek. Tereny dzisiejszej Estremadury przejęli Wizygoci a następnie arabowie; wraz z najazdem saracenów ziemie Luzytani stają się Taifą de Badajoz. Ten okres przynosi ciekawe i tajemnicze intrygi, spiski i walki z królami Sewilli, Toledo i Kordoby. Podczas rekonkwisty ziemie dzisiejszej Estremadury stają się przedmiotem konfliktu pomiędzy Portugalią i Królestwem León. Podczas konkwisty i rekonkwisty trzy kultury współżyły ze sobą bez wojen i konfliktów. Dopiero pojawienie się królów katolickich zmieniło sytuację.
Po wielkich odkryciach geograficznych wielu ludzi emigrowało za ocean w poszukiwaniu bogactwa i sławy. Jedną z przyczyn emigracji było również to, że pochodzi stąd wielu konkwistadorów.
W 1580 r. Hiszpania i Portugalia tworzą unię. Są wtedy wielką potęgą zjednoczoną pod jedną koroną. Estremadura znajduje się w podobnej odległości od Madrytu jak i Lizbony, co wpływa na jej rozwój. Dobrobyt i splendor przerywa wojna hiszpańsko-portugalska, która na zawsze rozdziela te dwa państwa.

Sport i rekreacja

 • Liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek.
 • Amatorzy gry w golfa na pewno znajdą tu coś dla siebie wśród ofert różnych klubów.
 • Estremadura to dobre miejsce na wczasy agroturystyczne.
 • Rejsy po rzece to przyjemna forma spędzania wolnego czasu.
 • Estremadura to idealne miejsce dla wędkarzy.
 • Ornitolodzy mogą spędzić tu długie godziny na obserwacji ptaków.
 • Miłośnicy formacji skalnych i jaskiń powinni udać się do Cueva de Castañar i Cuevas de Fuentes de León.

Warto wiedzieć

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Estremadura, Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  13°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  18%
  wilgotność:
  59%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  69°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:17
  zach. słońca:
  17:49
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  44°   8 km/h
  wsch. słońca:
  08:18
  zach. słońca:
  17:49
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  99°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:19
  zach. słońca:
  17:49
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  53°   12 km/h
  wsch. słońca:
  08:20
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.10°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  152°   10 km/h
  wsch. słońca:
  08:21
  zach. słońca:
  17:48

Estremadura - klimat w Hiszpania