Costa Brava - Girona - wakacje już od 296 zł

Na wakacje: Costa Brava - Girona, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Katalonia/ Costa Brava - Girona

Częściowe zachmurzenie
15°C
Opady:
0.9 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
20 km/h80°
Dzikie i skaliste Wybrzeże Costa Brava znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Wioski rybackie usytuowane wzdłuż wybrzeża szybko rozwinęły się w dobrze funkcjonujące kurorty turystyczne. Na Wybrzeżu Costa Brava znajdują się szerokie, piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, jak i wysokie klify z głębokimi zatoczkami wdzierającymi się w głąb wybrzeża. Dominuje piasek gruboziarnisty. Północne plaże zachowały naturalne piękno, na południu przekształcono je na potrzeby turystyczne. Istnieje możliwość uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak: windsurfing, narty wodne, żeglowanie, łodzie typu banan, kajaki, wędkarstwo. Liczne atrakcje, festiwale, zabytki, bogata oferta sportów wodnych, malownicze skaliste wybrzeże co roku przyciągają tu rzesze turystów z całej Europy.

Atrakcje

 • Girona – jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Katalonii z dawną dzielnicą żydowską El Call.
 • Figueres – miasteczko słynące z teatru oraz muzeum słynnego malarza surrealisty Salvadora Dali (www.dali-estate.org).
 • Empuries (Ampurias) - grecka, a później rzymska osada. Poza atrakcją archeologiczną miejsce to zachowuje pierwotne, nieskażone piękno, ze wspaniałym widokiem przez Zatokę de Roses i uroczą plażę, dostępną od strony wykopalisk.
 • Cadaqués - w odróżnieniu od skomercjalizowanych kurortów, miasteczko zachowało swą atmosferę. Ten port rybacki kryje się w zatoce, na końcu wyboistej drogi, za pagórkowatym przylądkiem i rezerwatem przyrody Cap de Creus. W Cadaques znajdują się galerie sztuki oraz fascynujący dom Salvadora Dali (www.virtourist.com/europe/cadaques/).
 • Figueres - oferuje miłośnikom Salvadora Dalí poznanie jego życia i twórczości.
 • Vic - sprawia wrażenie ponurego, przemysłowego miasteczka, jednak warto je odwiedzić ze względu na liczne zabytki np.: modernistyczny budynek Casa Comella, pochodzącą z II w. rzymską świątynię, która znajduje się obok ruin Palau dels Montcada, interesującą katedrę zawierającą mieszankę stylów od romańskiego do neoklasycystycznego. Od wieków w czwartek i sobotę na Placu Major odbywa się targ.
 • Wulkany Olot (Garrotxa) - ok. 30 wygasłych wulkanów pokrytych przez lasy, ostatnia erupcja nastąpiła ok. 100 tys. lat temu. W 1985 roku utworzono na tych terenach park krajobrazowy. Malowniczy, zróżnicowany krajobraz czyni to miejsce idealnym na piesze wycieczki.

Polecamy oferty:


Ośrodki

 • Lloret de Mar – najchętniej odwiedzany kurort w tej części katalońskiego wybrzeża, położony ok. 70 km od Barcelony.
 • Blanes – miasto słynące ze wspaniałych plaż, malowniczej architektury oraz ogrodu botanicznego.
 • Roses – miejscowość, poza świetnym wypoczynkie, oferuje także zwiedzanie oraz wiele wydarzeń kulturalnych.
 • L'Estartit – dawna wioska rybacka przyciąga obecnie miłośników nurkowania oraz aktywnego wypoczynkuu.

Geografia i przyroda

Wybrzeże Costa Brava to najdalej wysunięta na północ część Katalonii, rozciąga się od granicy francuskiej do położonej na południu miejscowości Blanes, nad Morzem Śródziemnym. Zróżnicowaną linię brzegową tworzą dzikie i skaliste zbocza oraz malownicze zatoczki z turkusową wodą i piaszczystymi plażami. Tereny te porasta wspaniała śródziemnomorska flora i zamieszkują ciekawe gatunki fauny.

Historia

Pierwsze ślady życia na tych terenach datuje się na 2500 lat p.n.e. Świadczą o tym groby z neolitu czy megalityczne zabytki: menhiry i dolmeny. Początki regionu wiążą się z ludem Iberów, który zamieszkiwał te ziemie jeszcze przed przybyciem Rzymian. Gdy Rzymianie dotarli na ziemie dzisiejszej Katalonii założyli tam miast Gerundia – dzisiejszą Geronę. Chrześcijaństwo przybyło na te ziemie w IV lub V w. Na początku VIII w. muzułmanie najeżdżają na Hiszpanie, jednak na tych ziemiach ich wpływy nie są aż tak silne. W XI i XII w. wybrzeże jest atakowane przez piratów. W efekcie powstało w tym czasie wiele budowli ochronnych. XIII w. jest bardzo znaczący dla historii Katalonii. W tym czasie Geroną zawładnął Filip II. Ponadto duże znaczenie odgrywali żydzi.
Po raz pierwszy określenia Costa Brava, czyli „Dzikie wybrzeże” użył w gazecie “La Veu de Catalunya”, 12 września 1908 roku, dziennikarz Ferran Agulló, chcąc opisać ten w większości stromy i trudny krajobraz. Turyści zaczęli wypełniać plaże Costa Brava w latach 30., wczesniej były tu typowe, niewielkie osady, zamieszkiwane głównie przez rybaków.

Sport i rekreacja

 • Dobre kurorty narciarskie znajdują się w La Molina, Vall de Nuria, Vallter 2000, Masella, Guils Fontanera.
 • Sporty wodne: windsurfing, narty wodne, żeglowanie, łodzie typu banan, kajaki, wędkarstwo, wzdłuż 200 m wybrzeża, jak również w głębi lądu nad jeziorami, akwenami wodnymi np. nad Banyoles.
 • Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się wokół Wyspy Medes.
 • Rejsy wzdłuż wybrzeża, wycieczki łodzią z przeszklonym dnem, przystanie morskie np. w Blanes, L’Escala, L’Estartit, Palamos.
 • W regionie można też znaleźć wysokiej klasy pola golfowe (www.barcelonagolf.com/costa-brava-golf-courses/)
 • Liczne aqua parki: Water World, Aquadiver, Aqua Brava.
Turystyka aktywna: Agenda Gestió Esportiva w Banyoles (ok. 15 km od Gerony) - agencja specjalizująca się w turystyce aktywnej oraz w zajęciach motywacyjnych.
 • Różnorodne sporty jak np. paint ball, rowery, jazda konna, quady, loty balonem.
 • Na Wybrzeżu Costa Brava znajdują się szerokie piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, jak i wysokie klify z głębokimi zatoczkami wdzierającymi się w głąb wybrzeża. Piasek przeważnie gruboziarnisty. Północne plaże zachowały naturalne piękno, na południu przekształcono je na potrzeby turystyczne. Istnieje możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. Ze względu na wysoką jakość plaże Costa Brava otrzymały Blue Flag www.blueflag.org.

Zobacz: Katalonia wakacje


Rozrywka

 • Barwne nocne życie zwłaszcza podczas lata. Liczne dyskoteki, kasyna, puby, bary rozproszone wzdłuż wybrzeża wypełnią czas po plażowaniu. Najpopularniejszymi miejscowościami są: Lloret de Mar, Plajta d’Aro, Roses, Empuriabrava, L’Estartit i Santa Antoni de Calonge.
 • Różnorodne festiwale i święta np. muzyczne festiwale: Międzynarodowy festiwal Muzyczny w Castell de Peralada od połowy czerwca do końca sierpnia czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Torroella de Montgri.
 • W wzdłuż wybrzeża można znaleźć wiele supermarketów, małych sklepików z pamiątkami, wyrobami miejscowej ludności. W całej Costa Brava odbywają się uliczne targi, na których można kupić różne przedmioty.

Oferty wakacji: Costa Brava Last Minute

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00. Należy jednak pamiętać, że większość sklepów zamknięta jest w niedziele. Ponadto lipiec to miesiąc urlopów – Hiszpanie często zamykają na ten okres swe sklepy i wyjeżdżają na wakacje.


Costa Brava - Girona, Hiszpania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  13°C
  opady:
  8.7 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  66°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  20:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.14°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  59°   24 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  20:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  69°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  66°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:58
  zach. słońca:
  20:42

Costa Brava - Girona - klimat w Hiszpania