Barcelona - wakacje już od 672 zł

Na wakacje: Barcelona, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Katalonia/ Region Barcelony/ Barcelona

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1006 hPa
Wiatr:
11 km/h340°
Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, stolica Kataloni, jedno z najbardziej prężnych miast europejskich. Barcelona to dynamiczny, awangardowy ośrodek twórczy, jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. Wakacje w Barcelonie to aktywne zwiedzanie, poznawanie nowej kultury, oddawanie się niezliczonym atrakcjom. Mnóstwo możliwości dla aktywnych i nie tylko. Wspaniała architektura, niezwykłe zabytki, teatry, muzea, festiwale, centra rozrywki.

Geografia i przyroda

Barcelona leży w północno - wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, u wybrzeża Morza Śródziemnego. Miasto rozciąga się malowniczo w środkowej części Costa Dorada, miedzy deltą rzeki Llobregat a ujściem rzeki Besos. Położone jest między wzgórzami Sierra de Collserola i Montjuïc. Panuje tu klimat śródziemnomorski o dość wysokich średnich temperaturach i niskich opadach w ciągu całego roku. Barcelona jest głównym ośrodkiem przemysłu samochodowego i komputerowego, ale główną gałęzią gospodarki jest tu przede wszystkim turystyka.

Historia

Początki Barcelony sięgają czasów przed Chrystusem, kiedy to była ona prowincjonalną kolonią rzymską o nazwie Barcino. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przeszło pod władanie Wizygotów i nawet przez krótki czas było stolicą ich państwa założonego na terenie dzisiejszej Hiszpanii. W 712 roku została zdobyta przez Maurów, a niecałe sto lat później władzę objął syn Karola Wielkiego, Ludwik, który uczynił ją stolicą Marchii Hiszpańskiej. Rola Barcelony zmalała po połączeniu unią personalną Katalonii i Aragonii. Niewątpliwie wielkie znaczenie dla dzisiejszego wyglądu miasta miał tworzący tu na przełomie XIX i XX wieku architekt Antonio Gaudí.

Atrakcje

 • Barrio Gótico czyli dzielnica gotycka - jej cantralnym punktem jest rozległy plac Placa de Sant Jaume, na którym znajduje się ratusz, budynek rządu katalońskiego oraz katedra św. Eulalii z przepięknymi witrażami, rzeźbami oraz tropikalnym ogrodem.
 • Katedra Barcelony – znajduje się w dzilnicy dotyckiej, na placu Seu i jest jednym z najwazniejszych zabytków jeśli chodzi o kataloński gotyk. Budowa obecnej bazyliki zaczęła się w 1298 r. i trwała sześć wieków. W środku podziwiać można kyptę św. Eulalii, ołtarz główny, krużganki i niesamowite ławy chóru. W środku katedry znajduje się muzeum.
 • Kościół Santa María del Mar – pochodzi z XIVw. i jest znany z książki „Katedra w Barcelonie”. To wspaniały, surowy kościół znajdujący się niedaleko katedry. Zachwyca witrażami i figurą Marii ze statkiem u stóp.
 • Prak Cytadeli - wspaniały, ozdobiony rzeźbami, park, znajdujący się pomiędzy Starym Miastem a Wioska Olimpijską. Można tutaj przede wszystkim odpocząć, popływać lódką po jeziorze, zwiedzić ogród zoologiczny (organizowane są tutaj występy delfinów) lub któreś z muzeów.
 • Eixample czyli dzielnicę budowli w stylu secesyjnym. Wiele z nich zostało stworzonych przez wybitnego Antonio Gaudiego. Jego najbardziej awangardowa budowla to Casa Mila ze wspaniałą falującą elewacją oraz Sagrada Familia, najbardziej niekonwencjonalny z europejskich kościołów.
 • Montjuïc - czyli wzgórze w południowej części miasta to największe tereny rekreacyjne Barcelony. Znajdują się na nim egzotyczne ogrody, muzea, rzeźby, na szczycie wzgórza stoi Zamek Montjuïc (a w nim Muzeum Militarne), ogromna siedemnastowieczna twierdza, z której roztacza się piekna panorama miasta. Nieopodal wznosi się supernowoczesna hala sportowa, wzniesiona na Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku.
 • Palau Sant Jordi – arena sportowa na wzgórzy Montjuïc, która może pomieścić 17 tysięcy osób, została zaprojektowana przez japońskiego architekta i otwarta w 1990 r. na obchody święta Mercè. W 1992 r. odbyły się tam Igrzyska Olimpijskie.
 • Poble Espanyol – powstało w latach 1926 – 1929 na światową wsytawę EXPO. Jest to muzeum hiszpańskiej architektury. Wchodząc do środka spaceruje się po uliczkach Andaluzji, czy Kastylii. Pełno tu sklepów z rękodziełem i restauracji z lokalnymi potrawami. W uliczkach i na placach odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty. Poble Espanyol to niezwykłe miejsce w Barcelonie.
 • La Rambla – najbardziej popularnia i zatłoczona ulica Barcelony, która biegnie od Plaza Catalunya do portu i pomnika Krzysztofa Kolumba. Na Rambla kwitnie handel, życie towarzyskie, huczy od muzyki i co chwilę można spotkać kogoś poprzebieranego.
 • Gran Teatre del Liceu – jeden z piękniejszych symboli Barcelony. Teatr powstał w miejscu dawnego zakonu Trynitarzy w 1844. Od swego otwarcia miały tam miejsce dwa pożary i napad. Ostatni pożar sprawił, że trzeba było odrestaurować to miejsce. El Liceo to najważniejszy teatr opera w Hiszpanii i największy w Europie. Tutaj można było usłyszeć najlepsze głosy świata.
 • Palacio Güell - pierwsze dzieło Gaudiego. Mały, elegancki pałac początkowo był rezydencją hrabiego Güell. Do budowy tego niezwykłego budynku wykorzystano m.in. Kamień, marmur, heban, kute żelazo i niestety kość słoniową. Pałac wpisany na listę UNESCO od 1984r.
 • Muzeum figur woskowych – otwarte w 1973 r. W swych wnęrzach mieści 350 figur słynnych ludzi. Muzeum mieści sie w przepięknym XIX-wiecznym pałacu.
 • Muzeum Frederica Marés – założone w 1946 r. dzięki dziełom pozostawionym przez artystę. Muzeum dzieli się na trzy części: kolekcja rzeźb, Gabinet Kolekcjonera, w którym podziwiać można przedmioty przedstawiające codzienne życie miejszkańców miasta i studio-bibliotekę Marésa.
 • Kościół Santa María del Pi – gotycka świątynia wzniesiona na przełomie XIV i XV w, która znajduje się na uroczym placu Plaza del Pi. W środku podziwiać można surowe wnętrze jednonawowej budowli i niezwykłą rozetę nad pochodzącymi z XIII w. Romańskimi drzwiami.
 • El Palau de la Generalitat de Catalunya – to siedziba rządu Katalonii zbudowana pomiędzy XV a XVII w. Budynek łączy w sobie różne style architektoniczne, a w środku na szczególną uwagę zasługuje: Patio Tarongers, Saló de Sant Jordi, Sala Daurada.
 • Ratusz – na placu Sant Jaume, na przeciw Palau de Generalitat. Ratusz znajduje się w XIV-wiecznym budynku, który przez lata był wielokrotnie odnawiany. Widać to mieszankę stylów: neoklasycystyczną fasadę po stronie placu Sant Jaume, gotycką od ulicy Ciuat. Wewnątrz powinno się zobaczyć foyer, schody z czarnego marmuru, Salon del Cent, Salon Królowej Regentki i Salon Kronik.
 • Bazylika La Mercè – gotycka świątynia wziesiona w XIII w. a w XVIII w. zrekosntruowano ją na późny barok. W środku znajduje się tylko jedna nawa, a w niej figura Virgen del Merced, patronki miasta.
 • Muzeum Picassa – tutaj można poznać każde oblicze twórzczości malarza. Najwięcej dzieł pochodzi z młodości Picassa, ale podziwiać tu też można dzieła innych artystów. Muzeum znajduje się w dzilnicy gotyckiej w casco antiguo.
 • Muzeum Zoologi – znajduje się w Parku Ciutadella , w XIX-wiecznym budynku zananym jako Zamek Trzech Smoków (Castillo de Tres Dragones). W środku zobaczyć można kolekcje wypchanych, spreparowanych zwierząt używanych do nauki zoologii.
 • Muzeum Gelogii – położone w Parku Ciutadella, obok Muzeum Zoologii. Muzeum otwarto pod koniec XIX w. jako muzeum archeologii i nauk przyrodniczych. Z czasem zbiory ograniczyły się do skał, kamieni, skamieniałości.
 • Zoo w Barcelonie – to jeden z ważniejszych ogrodów zoologicznych w kraju. Daje schronienie 500 gatunkom, a w sumie ponad 7 tysiącom zwierząt. To idealne miejsce na weekendowy wypad rodzinny.
 • Sagrada Familia – Gaudí umieścił pierwszy kamień w 1882r. od tej pory kościół wciąż jest w budowie. Świątynia jest budowana na planie krzyża łacińskiego, ma pięć naw, trzy fasady, a każda z nich cztery dzwonnice. W środku, w podziemiach znajduje się muzeum poświęcone bazylice i jej architektowi. Z wież świąyni rozciąga się niesamowity widok na Barcelonę.
 • Muzeum Świątyni Sagrada Familia – w krypcie bazyliki można podziwiać plany, zdjęcia, makiety, dekoracie, dawne elementy kościoła. Tutaj znajduje się także grób zmarłego tragicznie Gaudiego.
 • Casa Batlló – przy Passeig de Gracia to arcydzieło Gaudiego. Początkowo dom należał do Josepha Batlló i Casanovas, sprzedawcy tryptyków. Gaudí odnowił go na początku XX w. Fikuśną fasadę zdobi ceramika i różnokolorowe szkło. Architekt zaprojektował także wnętrze budynku.
 • Casa Milà – znana także jako La Pedrera przy Passeig de Gracia to świecki projekt architekta. Budowla z kamienia w stylu secesyjnym została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gaudí wspaniale dobrał każdy szczegół: balsutradu z kutego żelaza, kominy na tarasie czy białe kafle w środku.
 • Park Güell z domem muzeum Gaudiego – stworzony został na początku XX w. Ta zielona strefa miasta skupia wiele gatunków drzew, kamienne konstrukcje i słynne ławki wyłożone różnokolorowymi kaflami.
 • Dom – Muzeum Gaudiego – w którym architekt spędził ostatnie dwadzieścia lat życia. W środku można podziwiać pamiątki po Guadim i kolekcje innych artystów jak np. Picasso.
 • Tibidao – najwyższy szczyt Sierra de Collserola, na którym znajduje się ponad 100-letni park rozrywki i kościół Najświętszego Serca Jezusowego.
 • Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej – posiada wspaniałą kolekcję dzieł romańskich, gotyckich oraz dzieła największych hiszpańskich malarzy. Przed muzeum znajduje się kompleks fontann. Tutaj można oglądać niezwykły pokaz wody, muzyki i światła.
 • Akwarium – jedno z najważniejszych na świecie. Zobaczyć tu można ponad 10 tysięcy ryb w 20 akwariach oraz niesamowite oceanarium.
 • Muzeum Czekolady – wspaniałe miejsce dla każdego miłośnikaa słodkości. Podziwać tu można rzeźby ze słodkości i urządzenia do produkcji czekolady. W Muzeum znajduje się też sklepik. Biletem wstępu jest oczywiście czekolada.

Zobacz oferty:

W okolicy

 • Montserrat - otoczona kultem, święta góra Katalończyków. Znajduje się tutaj szesnastowieczna bazylika z ogromnym posągiem Czarnej Madonny oraz muzeum.

Sport i rekreacja

 • Barcelona jako duże rozwinięte miasto, oferuje możliwość uprawiania niemal każdej dyscypliny sportu: sporty naziemne jak tenis, piłka nożna, koszykówka; sporty wodne np. windsurfing lub parasailing; sporty na kółkach jak rowery, skutery czy wyścigi samochodowe.
 • W miasteczku Tarragona, tuż obok Barcelony znajduje się ogromne wesołe miasteczko, z największymi i najszybszymi rollercoasterami w Europie. Park rozrywki podzielony jest na pięć tematycznych części: Chiny, Meksyk, Polinezja, Daleki Zachód oraz teren śródziemnomorski.
 • Największe w Europie akwarium prezentujące śródziemnomorską faunę i florę.

Plaże

 • Piaszczyste plaże są czyste i zadbane. Na większości z nich można skorzystać z leżaków parasoli oraz pryszniców. Plaże są wyposażone również w dogodne dojście dla niepełnosprawnych a w sezonie strzeżone są przez ratowników.
 • Najpopularniejsza a zarazem najbardziej zatłoczona jest plaża niedaleko portu Olimpic, Nova Ikaria. Wzdłuż plaży ciągnie się pas restauracji, barów i knajpek. Kolejne miejsce plażowania to Bogatell. Plażę oddziela od miejskiego gwaru promenada, na której znajduje się kilka restauracji. Za falochronem znajduje się plaża Mar Bella z wypożyczalnią oraz szkołą windsurfingu. Ostatnia możliwość to plaża Barceloneta.
 • Playa de Sant Sebastià – plaża dysponuje różnymi udogodnieniami, także dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się w pobliżu doków i mola.
 • Playa de Barcelona – znajdje się w dawnej dzielnicy portowej i dysponuje wszelkimi udogodnieniami.
 • Playa de la Nova Icària – najpopularniejsza i najbardziej zatłoczona plaża, która mieści się przy Porcie Olimpijskim. Oddzielona jest od sąsiednich plaż falochronami.
 • Playa del Bogatell – położona blisko Portu Olimpijskiego, oddzielona od innych falochronami. Plażowiczom oferuje prysznice, bary, restauracje i parking.
 • Playa de la Mar Bella – położona pomiędzy plażą Bogatell a plażą Nova Mar Bella jest idealnym miejscem dla miłośników windsurfingu.
 • Playa de la Nova Mar Bella – położona najdalej od Barcelony. Dysponuje wszystkimi udogodnieniami, a deptak morski ciągnie się aż do Barcelonety.

Rozrywka

 • Miejscowe tradycje: kataloński taniec Sardana - to niezwykłe widowisko, które można podpatrzeć w każdą niedzielę, na placykach przed świątyniami. Inne niezwykłe widowisko to, charakterystyczne głównie dla regionu Tarragona, piętrowe (dochodzące do 9 pięter) wieże (castels), utworzone z ludzi. Można je zobaczyć podczas rozmaitych festiwali, głównie podczas Mercè.
 • Festiwal La Mercè, rozpoczynający się 24 września. Oferuje przeróżne atrakcje - muzyczne wodowiska, pokazy sztucznych ogni, przedstawienia, występy taneczne.
 • 23 kwietnia na ulicach rozkładają się stragany pełne książek i kwiatów to znak, że nadeszło Święto Świętego Grzegorza, patrona Kataloni. Według tradycji kobiey dostają kwiaty, a mężczyźni książki.
 • Festival del Grec to światowy przegląd muzyki, teatru i tańca. Przedstawienia odbywają się pod gołym niebem na scenie Teatre Grec w Montjuïc lub na Placa del Rei w Barri Gotic.
 • Inną możliwością jest wypad do kina, teatru, opery.

Zakupy

 • Główna ulica Barcelony to Ramblas. Pełna kawiarenek, sklepów, restauracji i kiosków z prasą, jest sercem życia i wizerunkiem Barcelony. Można tu kupić niemal wszystko od żywego królika po biżuterię, z budki, kiosku lub koca rozłożonego wprost na chodniku.
 • Amatorom zakupów proponujemy też Maremagnum, centrum rozrywkowe obejmujące kina, sklepy, restauracje, puby oraz dyskoteki. Życie nocne rozpoczyna się tutaj przed północą. Inne idealne miejsca na zakupy to ulice Passeig de Gracia, Bulevard Rosa, Carrer d'Arago lub Barri Gotic, Carrer de Portaferrisa.
 • Atrakcją samą w sobie są ciastkarnie, przepięknie udekorowane rzeźbami z czekolady lub cukru oferują smakowite wyroby.
 • Szczególnie interesujące są również tutejsze antykwariaty i sklepy z wyrobami rzemiosła tradycyjnego.

Informacje praktyczne

 • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
 • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00. Należy jednak pamiętać, że większość sklepów zamknięta jest w niedziele. Ponadto lipiec to miesiąc urlopów – Hiszpanie często zamykają na ten okres swe sklepy i wyjeżdżają na wakacje.

Barcelona, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  22°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  194°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  21:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  94°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:22
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.18°C max.21°C
  opady:
  4.5 mm
  wiatr:
  83°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:23
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.15°C max.20°C
  opady:
  9.8 mm
  wiatr:
  177°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.20°C
  opady:
  8.3 mm
  wiatr:
  110°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:24

Barcelona - klimat w Hiszpania