Hiszpania - wakacje już od 327 zł

Na wakacje: Andorra, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Andorra

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
40%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
9 km/h224°
Państwo leżące w Pirenejach, na granicy z Hiszpanią i Francją, ze stolicą w mieście Andora La Vella. Rdzenni Andorczycy są mniejszością we własnym kraju. Językiem urzędowym jest kataloński, lecz mówi się także po hiszpańsku i francusku. Głównym zajęciem ludności jest obsługa ruchu turystycznego, który w tym kraju rozwija się prężnie, ze względu na położenie całego obszaru Andory w Pirenejach. Najwyższy szczyt leżący na terenie kraju to Pic Alt de la Coma Pedrosa (2946 m.n.p.m.). Cała Andora jest godna polecenia głównie miłośnikom gór – wędrówek, trekkingu i narciarstwa. Malownicze szczyty, łąki, jeziora i wąwozy – głównie te atrakcje przyciągają turystów, choć znajdzie się tu też trochę zabytków, m.in miasteczko Sant Joan de Caselles z zabytkowym kościołem farnym, czy stolica Andora La Vella zainteresowanych Casa de la Val – pałacem-ratuszem z XVI w.. Dla zainteresowanych motoryzacją stworzono w Encamp muzeum samochodów, motocykli i rowerów.

Regiony

 • Andora La Vella – stolica kraju, ma 20 tys. mieszkańców.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miejscowości: Andora La Vella, Sant Joan de Caselles, Valdemossa.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: kościół farny w Sant Joan de Caselles, Encamp – muzeum samochodów, motocykli i rowerów, opactwo Kartuzów w Valdemossa.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Valira del Orient, Valira del Nord.

Geografia i przyroda

Andorra to jedno z najmniejszych państw świata, położone w Pirenejach. Na północy graniczy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Praktycznie cały teren jest tu wybitnie górzysty z wyjątkiem licznych dolin śródgórskich. Masywy zbudowane są ze skał krystalicznych i granitowych. Występują m.in. cyrki lodowcowe, niewielkie jeziora glacjalne, malownicze przełomy rzek. Najniżej położony punkt kraju ma 840 m n.p.m., a większość szczytów wznosi się na ponad 2400 m n.p.m. Andorra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednak ze względu na rzeźbę terenu panuje tu klimat górski. Zima jest chłodna i śnieżna, lata wprawdzie ciepłe, ale nie zdarzają się upały – średnia temperatura w miesiącach letnich to 19°C. Do rzadkości należy roślinność charakterystyczna dla klimatu podzwrotnikowego jak np. wiecznie zielone dęby. Przeważają rośliny górskie. Faunę reprezentują leśne i górskie zwierzęta – wilki, lisy, kuny, króliki. Żyją tu także kozice oraz niezwykle rzadki gatunek koziorożca pirenejskiego.

Historia

Andorra otrzymała prawa miejskie od Karola Wielkiego, który chciał się odwdzięczyć jej mieszkańcom za waleczność podczas wypraw przeciw Maurom. Przez kilka stuleci trwały tu konflikty o władzę, aż w 1278 podpisano układ pomiędzy biskupem Urgel a francuskimi hrabiami z Foix na mocy którego mieli oni wspólnie sprawować zwierzchnictwo nad tymi obszarami. W 1607 roku prawa hrabiów Foix przeszły na królów Francji, a w XIX wieku na jej prezydentów. W 1933 roku Boris Skosyref ogłosił się w Urgel Borisem I, niepodległym księciem Andory, wypowiadając wojnę biskupom Urgel. 20 lipca został on aresztowany przez hiszpańską policję i wydalony z kraju. W czasie II wojny światowej Andora pozostawała neutralna, ale dopiero w 1958 roku ogłosiła pokój z Niemcami, z którymi była w stanie wojny od kilkudziesięciu lat. W 1991 współksiążęta Andorry wyrazili zgodę na ograniczenie swoich uprawnień i uznali suwerenność kraju.

Polecamy: Hiszpania wakacje

Sport i rekreacja

 • Ukształtowanie terenu sprawia, że jest to królestwo wszelkich sportów górskich, zarówno letnich jak i zimowych.
 • Dużą atrakcją jest przejazd łodzią po podziemnym jeziorze.

Informacje praktyczne

 • Waluta – pomimo, iż Andorra nie należy do UE walutą tak jak w Hiszpanii jest tutaj Euro.
 • By wjechać i przebywac na terytorium Andory potrebny jest dowód lub paszport. Dokumenty muszą być w dobrym stanie, a zdjecie w miarę aktualne. Paszport musi być waażny jeszcze przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty wyjazdu.
 • Język – oficjalnym urzędowym językiem jest kataloński.
 • Polscy kierowcy mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Przepisy drogowe są konsekwentnie przestrzegane a wykroczenia karane.
 • W Andorze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Andorra, Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  11°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  40%
  wilgotność:
  67%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  224°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  21:08
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.11°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  236°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  21:09
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-0°C max.7°C
  opady:
  1.6 mm
  wiatr:
  284°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  21:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  233°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  21:11
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.15°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  279°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  21:12

Andorra - klimat w Hiszpania