Hiszpania - wakacje już od 283 zł

Na wakacje: Andorra la Vella, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Andorra/ Andorra la Vella

Częściowe zachmurzenie
5°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
52%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
3 km/h283°
Stara Andora, jak tłumaczy się nazwę stolicy Księstwa Andory i jego najmniejszą prowincję, leży w kotlinie górskiej na wysokości 1409 m n.p.m. Usytuowanie miasta na stokach Pirenejów sprawiło, iż stało się popularnym kurortem narciarskim. Dotrzeć do miasta nie jest łatwo, ze względu na ukształtowanie terenu. W Andorze nie ma lotniska, ani stacji kolejowej, można natomiast przyjechać autobusem. Miasto nie posiada wielu zabytków, warto jednak zobaczyć budynek parlamentu, zwany Casa de la Vall. Na wizytę w mieście z pewnością nie będą mogli narzekać miłośnicy zakupów. Księstwo słynie dzisiaj jako raj podatkowy, a w stolicy znajdziemy mnóstwo sklepów wolnocłowych, oferujących m.in. perfumy, alkohol, wyroby tytoniowe, sprzęt elektroniczny i fotograficzny, a także samochody i motocykle oraz akcesoria motoryzacyjne.

Atrakcje

 • Casa de la Vall – budynek parlamentu w stolicy powstał ok. 1580 roku dzięki jednej ze szlacheckich rodzin. Swą siedzibę, prócz rządu, ma tu także Sąd Najwyższy Andory. W tzw. Szafie Siedmiu Kluczy, przechowuje się symboliczne klucze do siedmiu parafii Andory, a także archiwa państwowe.
 • Iglesia Parroquial de San Esteban – kościół parafialny z atrium i dzwonnicą z XI w.
 • Castillo e iglesia de Sant Vicenç d'Enclar – dawny średniowieczny kompleks, fortyfikacja wzniesiona na rzymskich ruinach na wysokości 1126 m n.p.m. nad Santa Colma de Andorra.

Sprawdź oferty: Last Minute Hiszpania

Ośrodki

 • Andorra la Vella – stolica księstwa położona na zboczach Pirenejów to przede wszystkim raj dla miłośników zakupów oraz sportów zimowych.

Geografia i przyroda

Andorra la Vella jest stolicą i jedną z siedmiu prowincji księstwa. Jest to najmniejsza i niajmniej zaludniona prowincja w Księstwie. Andorra to jedno z najmniejszych państw świata, położone w Pirenejach. Na północy graniczy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Praktycznie cały teren jest tu wybitnie górzysty z wyjątkiem licznych dolin śródgórskich. Masywy zbudowane są ze skał krystalicznych i granitowych. Występują m.in. cyrki lodowcowe, niewielkie jeziora glacjalne, malownicze przełomy rzek. Najniżej położony punkt kraju ma 840 m n.p.m., a większość szczytów wznosi się na ponad 2400 m n.p.m. Andorra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednak ze względu na rzeźbę terenu panuje tu klimat górski. Zima jest chłodna i śnieżna, lata wprawdzie ciepłe, ale nie zdarzają się upały – średnia temperatura w miesiącach letnich to 19°C. Do rzadkości należy roślinność charakterystyczna dla klimatu podzwrotnikowego jak np. wiecznie zielone dęby. Przeważają rośliny górskie. Faunę reprezentują leśne i górskie zwierzęta – wilki, lisy, kuny, króliki. Żyją tu także kozice oraz niezwykle rzadki gatunek koziorożca pirenejskiego.

Historia

Andorra otrzymała prawa miejskie od Karola Wielkiego, który chciał się odwdzięczyć jej mieszkańcom za waleczność podczas wypraw przeciw Maurom. Przez kilka stuleci trwały tu konflikty o władzę, aż w 1278 podpisano układ pomiędzy biskupem Urgel a francuskimi hrabiami z Foix na mocy którego mieli oni wspólnie sprawować zwierzchnictwo nad tymi obszarami. W 1607 roku prawa hrabiów Foix przeszły na królów Francji, a w XIX wieku na jej prezydentów. W 1933 roku Boris Skosyref ogłosił się w Urgel Borisem I, niepodległym księciem Andory, wypowiadając wojnę biskupom Urgel. 20 lipca został on aresztowany przez hiszpańską policję i wydalony z kraju. W czasie II wojny światowej Andora pozostawała neutralna, ale dopiero w 1958 roku ogłosiła pokój z Niemcami, z którymi była w stanie wojny od kilkudziesięciu lat. W 1991 współksiążęta Andorry wyrazili zgodę na ograniczenie swoich uprawnień i uznali suwerenność kraju.

Sport i rekreacja

 • Ukształtowanie terenu sprawia, że jest to królestwo wszelkich sportów górskich, zarówno letnich jak i zimowych.
 • Dużą atrakcją jest przejazd łodzią po podziemnym jeziorze.

Warto wiedzieć

 • Waluta – pomimo, iż Andorra nie należy do UE walutą tak jak w Hiszpanii jest tutaj Euro.
 • By wjechać i przebywac na terytorium Andory potrebny jest dowód lub paszport. Dokumenty muszą być w dobrym stanie, a zdjecie w miarę aktualne. Paszport musi być waażny jeszcze przez co najmniej trzy miesiące od planowanej daty wyjazdu.
 • Język – oficjalnym urzędowym językiem jest kataloński.
 • Polscy kierowcy mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Przepisy drogowe są konsekwentnie przestrzegane a wykroczenia karane.
 • W Andorze nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Andorra la Vella, Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  6°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  52%
  wilgotność:
  78%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  212°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:02
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  257°   4 km/h
  wsch. słońca:
  08:03
  zach. słońca:
  17:22
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-6°C max.2°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  348°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:04
  zach. słońca:
  17:21
 • Przejściowe intensywne opady śniegu
  min.-14°C max.-5°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  345°   13 km/h
  wsch. słońca:
  08:05
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-9°C max.0°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  237°   7 km/h
  wsch. słońca:
  08:06
  zach. słońca:
  17:21

Andorra la Vella - klimat w Hiszpania