zamknij
zamknij
zamknij
zamknij
zamknij
mobile
Wczasy Costa Brava - Girona, Hiszpania ::: wycieczki 2015, wakacje Costa Brava - Girona, przewodnik turystyczny i mapa, informacje praktyczne ::: wakacje z Hiszpania.com.pl
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Hiszpania.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Costa Brava - Girona, Hiszpania

Na wakacje: Costa Brava - Girona, Hiszpania


Przewodnik turystyczny: Hiszpania > Katalonia > Costa Brava - Girona
Zdjęcia Hiszpania
zdjęcie
Dzikie i skaliste Wybrzeże Costa Brava znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Wioski rybackie usytuowane wzdłuż wybrzeża szybko rozwinęły się w dobrze funkcjonujące kurorty turystyczne. Na Wybrzeżu Costa Brava znajdują się szerokie, piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, jak i wysokie klify z głębokimi zatoczkami wdzierającymi się w głąb wybrzeża. Dominuje piasek gruboziarnisty. Północne plaże zachowały naturalne piękno, na południu przekształcono je na potrzeby turystyczne. Istnieje możliwość uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak: windsurfing, narty wodne, żeglowanie, łodzie typu banan, kajaki, wędkarstwo. Liczne atrakcje, festiwale, zabytki, bogata oferta sportów wodnych, malownicze skaliste wybrzeże co roku przyciągają tu rzesze turystów z całej Europy.

Klimat i pogoda w Hiszpanii

pogoda: Barcelona

31°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:220° 26 km/h
 • Wycieczki: Costa Brava - Girona, Hiszpania


 • Przewodnik turystyczny: Hiszpania > Katalonia > Costa Brava - Girona
 • Atrakcje


  • Girona – jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Katalonii z dawną dzielnicą żydowską El Call.
  • Figueres – miasteczko słynące z teatru oraz muzeum słynnego malarza surrealisty Salvadora Dali (www.dali-estate.org).
  • Empuries (Ampurias) - grecka, a później rzymska osada. Poza atrakcją archeologiczną miejsce to zachowuje pierwotne, nieskażone piękno, ze wspaniałym widokiem przez Zatokę de Roses i uroczą plażę, dostępną od strony wykopalisk.
  • Cadaqués - w odróżnieniu od skomercjalizowanych kurortów, miasteczko zachowało swą atmosferę. Ten port rybacki kryje się w zatoce, na końcu wyboistej drogi, za pagórkowatym przylądkiem i rezerwatem przyrody Cap de Creus. W Cadaques znajdują się galerie sztuki oraz fascynujący dom Salvadora Dali (www.virtourist.com/europe/cadaques/).
  • Figueres - oferuje miłośnikom Salvadora Dalí poznanie jego życia i twórczości.
  • Vic - sprawia wrażenie ponurego, przemysłowego miasteczka, jednak warto je odwiedzić ze względu na liczne zabytki np.: modernistyczny budynek Casa Comella, pochodzącą z II w. rzymską świątynię, która znajduje się obok ruin Palau dels Montcada, interesującą katedrę zawierającą mieszankę stylów od romańskiego do neoklasycystycznego. Od wieków w czwartek i sobotę na Placu Major odbywa się targ.
  • Wulkany Olot (Garrotxa) - ok. 30 wygasłych wulkanów pokrytych przez lasy, ostatnia erupcja nastąpiła ok. 100 tys. lat temu. W 1985 roku utworzono na tych terenach park krajobrazowy. Malowniczy, zróżnicowany krajobraz czyni to miejsce idealnym na piesze wycieczki.
 • Ośrodki


  • Lloret de Mar – najchętniej odwiedzany kurort w tej części katalońskiego wybrzeża, położony ok. 70 km od Barcelony.
  • Blanes – miasto słynące ze wspaniałych plaż, malowniczej architektury oraz ogrodu botanicznego.
  • Roses – miejscowość, poza świetnym wypoczynkie, oferuje także zwiedzanie oraz wiele wydarzeń kulturalnych.
  • L'Estartit – dawna wioska rybacka przyciąga obecnie miłośników nurkowania oraz aktywnego wypoczynkuu.
 • Geografia i przyroda


 • Wybrzeże Costa Brava to najdalej wysunięta na północ część Katalonii, rozciąga się od granicy francuskiej do położonej na południu miejscowości Blanes, nad Morzem Śródziemnym. Zróżnicowaną linię brzegową tworzą dzikie i skaliste zbocza oraz malownicze zatoczki z turkusową wodą i piaszczystymi plażami. Tereny te porasta wspaniała śródziemnomorska flora i zamieszkują ciekawe gatunki fauny.
 • Historia


 • Pierwsze ślady życia na tych terenach datuje się na 2500 lat p.n.e. Świadczą o tym groby z neolitu czy megalityczne zabytki: menhiry i dolmeny. Początki regionu wiążą się z ludem Iberów, który zamieszkiwał te ziemie jeszcze przed przybyciem Rzymian. Gdy Rzymianie dotarli na ziemie dzisiejszej Katalonii założyli tam miast Gerundia – dzisiejszą Geronę. Chrześcijaństwo przybyło na te ziemie w IV lub V w. Na początku VIII w. muzułmanie najeżdżają na Hiszpanie, jednak na tych ziemiach ich wpływy nie są aż tak silne. W XI i XII w. wybrzeże jest atakowane przez piratów. W efekcie powstało w tym czasie wiele budowli ochronnych. XIII w. jest bardzo znaczący dla historii Katalonii. W tym czasie Geroną zawładnął Filip II. Ponadto duże znaczenie odgrywali żydzi.
  Po raz pierwszy określenia Costa Brava, czyli „Dzikie wybrzeże” użył w gazecie “La Veu de Catalunya”, 12 września 1908 roku, dziennikarz Ferran Agulló, chcąc opisać ten w większości stromy i trudny krajobraz. Turyści zaczęli wypełniać plaże Costa Brava w latach 30., wczesniej były tu typowe, niewielkie osady, zamieszkiwane głównie przez rybaków.
 • Sport i rekreacja


  • Dobre kurorty narciarskie znajdują się w La Molina, Vall de Nuria, Vallter 2000, Masella, Guils Fontanera.
  • Sporty wodne: windsurfing, narty wodne, żeglowanie, łodzie typu banan, kajaki, wędkarstwo, wzdłuż 200 m wybrzeża, jak również w głębi lądu nad jeziorami, akwenami wodnymi np. nad Banyoles.
  • Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się wokół Wyspy Medes.
  • Rejsy wzdłuż wybrzeża, wycieczki łodzią z przeszklonym dnem, przystanie morskie np. w Blanes, L’Escala, L’Estartit, Palamos.
  • W regionie można też znaleźć wysokiej klasy pola golfowe (www.barcelonagolf.com/costa-brava-golf-courses/)
  • Liczne aqua parki: Water World, Aquadiver, Aqua Brava.
  Turystyka aktywna: Agenda Gestió Esportiva w Banyoles (ok. 15 km od Gerony) - agencja specjalizująca się w turystyce aktywnej oraz w zajęciach motywacyjnych.
  • Różnorodne sporty jak np. paint ball, rowery, jazda konna, quady, loty balonem.
  • Na Wybrzeżu Costa Brava znajdują się szerokie piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, jak i wysokie klify z głębokimi zatoczkami wdzierającymi się w głąb wybrzeża. Piasek przeważnie gruboziarnisty. Północne plaże zachowały naturalne piękno, na południu przekształcono je na potrzeby turystyczne. Istnieje możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. Ze względu na wysoką jakość plaże Costa Brava otrzymały Blue Flag www.blueflag.org.
 • Rozrywka


  • Barwne nocne życie zwłaszcza podczas lata. Liczne dyskoteki, kasyna, puby, bary rozproszone wzdłuż wybrzeża wypełnią czas po plażowaniu. Najpopularniejszymi miejscowościami są: Lloret de Mar, Plajta d’Aro, Roses, Empuriabrava, L’Estartit i Santa Antoni de Calonge.
  • Różnorodne festiwale i święta np. muzyczne festiwale: Międzynarodowy festiwal Muzyczny w Castell de Peralada od połowy czerwca do końca sierpnia czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Torroella de Montgri.
  • W wzdłuż wybrzeża można znaleźć wiele supermarketów, małych sklepików z pamiątkami, wyrobami miejscowej ludności. W całej Costa Brava odbywają się uliczne targi, na których można kupić różne przedmioty.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
  • Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.
  • Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30 – 13.30 i 16.30 – 20.30, jednak w sezonie turystycznym zdarza się, że można zrobić zakupy nawet po 22.00. Należy jednak pamiętać, że większość sklepów zamknięta jest w niedziele. Ponadto lipiec to miesiąc urlopów – Hiszpanie często zamykają na ten okres swe sklepy i wyjeżdżają na wakacje.


Barcelona - prognoza pogody, Hiszpania

7200000
Aktualne warunki

Wtorek
7 lipca
Bezchmurna noc
31°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:46%
widoczność:10 km
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:220° 26 km/h
Wtorek
7 lipca
Słonecznie
min: 24°C    max: 34°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:201°  19 km/h
wsch. słońca:06:25
zach. słońca:21:27
Środa
8 lipca
Słonecznie
min: 23°C    max: 32°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:208°  18 km/h
wsch. słońca:06:25
zach. słońca:21:27
Czwartek
9 lipca
Słonecznie
min: 23°C    max: 31°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:185°  18 km/h
wsch. słońca:06:26
zach. słońca:21:27
Piątek
10 lipca
Słonecznie
min: 21°C    max: 30°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:164°  16 km/h
wsch. słońca:06:27
zach. słońca:21:26
Sobota
11 lipca
Słonecznie
min: 22°C    max: 31°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:159°  14 km/h
wsch. słońca:06:28
zach. słońca:21:26

Barcelona - klimat w Hiszpanii

Hiszpania - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek w Hiszpanii najlepiej wybrać termin od maja do października.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec, sierpień i wrzesień, kiedy to termometry w centrum i na południu kraju wskazują stale powyżej 25 ºC, nierzadko przekraczając 30 ºC. Ciepła i słoneczna pogoda utrzymuje się także w czerwcu i październiku.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe lepiej wybrać się poza głównym sezonem – w kwietniu i maju. Unikniemy wtedy upałów i dużej liczby turystów.
 • Temperatura wody w rejonie Morza Śródziemnego przekracza 20 ºC od czerwca do października. Na Wybrzeżu Atlantyckim najlepszymi miesiącami do kąpieli są lipiec, sierpień i wrzesień.
Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany. Na północnym wybrzeżu wyróżnić możemy klimat morski z dużą ilością opadów i wiatrów oraz łagodną zimą i umiarkowanym latem. Południe Hiszpanii należy do najcieplejszych regionów Europy. W lecie temperatury dochodzą nawet do 40 ºC. Wiosną należy uważać na suchy i ciepły wiatr zwany leveche, który niesie ze sobą nieprzyjemny piasek. Najlepszy na wypoczynek region Hiszpanii to wschodnia część wybrzeża Morza Śródziemnego – gorące lato łagodzą tam przyjemne bryzy. Jesienią mogą tam występować krótkie, lecz gwałtowne ulewy. Centrum kraju (okolice Madrytu) charakteryzuje się gorącym latem i ostrą, suchą zimą.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,2,5,6,11,15,17,18,14,11,5,2,13,16,19,19,24,27,29,31,26,23,16,13,8.0,9.0,12.0,12.5,17.5,21.0,23.0,24.5,20.0,17.0,10.5,7.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
5777781097654
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
91,16,20,63,63,85,30,58,91,44,64,71,82,77,74,75,74,72,70,71,76,79,77,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1045111077710876
 • Hiszpania: Od A do Z

 • Na podstawie: Hiszpania. Fiesta i sjesta.
  Informacje prezentowane na tej stronie pochodzą z przewodnika wydanego w 2010 roku.

 • Aby zgłosić poprawki, kliknij tutaj »
 • Aktywny wypoczynek
 • Na wybrzeżu dominuje aktywny wypoczynek związany z wodą: windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo oraz nurkowanie, szczególnie ciekawe ze względu na spoczywające na hiszpańskim dnie wraki i interesującą faunę. W portach powastają także liczne mariny, choć żeglarstwo w Hiszpanii należy raczej do kosztownych sportów. W głębi lądu dobrze rozwinęta jest sieć szlaków dla rowerzystów i turystów w pieszych, m.in. Ruta del don Kichote w Kastylii-La Manchy i Vía de La Plata w Estremadurze. Coraz popularniejsze staje się również jeździectwo - powstaje coraz więcej stadnin, a szkoły jeździeckie oferują turystom możliwość wyjazdu w teren. Miłośnicy wspinaczki skałkowej mogą spróbować swoich sił w górach Serrania de Cuenca, Montanejos, Valle del Ricote i Sierra de Gredos.
 • ▲ do góry
 • Alkohol
 • Hiszpania to jeden z trzech największych europejskich producentów wina, najbardziej znana ze wzmocnionych win sherry i malaga. Cenione są również wspaniałe wina wytrawne z regionu Rioja, Ribera del Duero, Torro, Nawarry, Rueda, Penedes i oczywiście znakomite musujące wino Cava.
  Piwo (cerveza) jest również często pijane w Hiszpanii. W sklepach sprzedawane jest w butelkach o pojemności 0,2 l; 0,33 l i 1 l, a w barach podawane w małych szklankach jako caña lub w wysokich szklankach jako tubo. Najpopularniejsze marki piwa to Cruzcampo (Sewilla), San Miguel (Málaga) i Alhambra (Granada), Mahou (Madryt) i Estrella Levante (Murcja).
  Botellon (czyli picie w plenerze) jest popularne wśród młodzieży i studentów. Spotkania odbywają się na placach miejskich, głównie w czwartki i piątki w godzinach wieczornych. Picie alkoholu „pod chmurką” jest niedozwolone, jednak policja zawsze przymyka oko na botellony. Po godz. 22.00 sprzedaż alkoholu poza barami, pubami itp. jest zakazana, jednak czasem można liczyć na długo otwarte sklepy, tzw. „El Chino”, znajdujące się w większości miast.
 • ▲ do góry
 • Apteki
 • Farmacias łatwo rozpoznać po zielonym krzyżu-neonie, świecącym nad apteką. Otwarte są najczęściej od pn.-pt. w godz. 10.00-14.00 i 17.00-20.00, sb. 10.00-14.00. Adres apteki pełniącej dyżur w danym mieście można sprawdzić w lokalnej gazecie lub na stronie internetowej http://www.farmaciasdeguardia.com.
 • ▲ do góry
 • Autostop
 • Ten sposób podróżowania jest dosyć powszechny wśród młodych globtroterów i przeważnie nie sprawia im kłopotów. Alternatywnie można skorzystać z serwisów internetowych bliskich idei autostopu: http://www.compartir.org i http://www.mitfahrgelegenheit.de, gdzie znajdziemy ogłoszenia ludzi oferujących podwiezienie na terenie niemal całej Europy, czasem za darmo, a czasem przy podziale kosztów podróży.
 • ▲ do góry
 • Banki i bankomaty
 • W większych miastach i kurortach na wybrzeżu spotkamy je na każdym kroku. W małych wioskach często można znaleźć jedynie bankomat, a jeżeli jest bank, to bywa rzadko otwarty, z reguły jedynie w wybrane dni tygodnia. Banki otwarte są najczęściej od pn.-pt., w godz. 9.00-14.00. W większych miastach lokale czynne są także w soboty, od godz. 9.00-13.00. Podczas płatności kartą w sklepach musimy okazać dowód osobisty.
 • ▲ do góry
 • Baseny i kąpieliska
 • Niemal każde miasto i miasteczko ma swój basen miejski. Odkryte baseny otwarte są najczęściej od VI-IX.
 • ▲ do góry
 • Dni wolne od pracy
 • Hiszpanie wykorzystują do świętowania każdą okazje. W czasie świąt narodowych banki, poczta i inne urzędy są zamknięte, a muzea zmieniają godziny otwarcia na niedzielne.
 • ▲ do góry
 • Drogi
 • W Hiszpanii nie można narzekać na jakość dróg. Autostrady (autopistas) oznaczone są jako A i płatne (skróty AP oraz E, np. za 90 km odcinek AP-7 na Costa del Sol zapłacimy 8 EUR, a w sezonie ok. 13 EUR). Alternatywą dla autostrad są drogi krajowe (carreteras national), ich trasa jest podobna, lecz w większości biegnie przez tereny zabudowane, a czas podróży wydłuża się mniej więcej dwukrotnie. Przykładem takiej drogi jest N-340 biegnąca z spod Barcelony do Walencji. Reszta dróg i ich jakość zależy też od tego, ile cyfr znajduje się w ich nazwie - im jest ich mniej, tym lepsza i bardziej uczęszczana droga.
 • ▲ do góry
 • Elektryczność
 • Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce, napięcie wynosi 220 V.
 • ▲ do góry
 • Informacja turystyczna
 • Hiszpania jako region bardzo rozwinięty turystycznie, ma znakomitą sieć informacji turystycznych (Información Turistica). Biura spotkamy nawet w najmniejszych miejscowościach. Obsługa jest zazwyczaj pomocna, lecz porozumienie się z nią w języku angielskim jest rzadkością (oprócz wybrzeża Costa del Sol), częściej dogadać się można w języku francuskim.
  W biurach można otrzymać informacje o noclegach, restauracjach i rekreacji, mapy miast, a czasem również mapy całego regionu i informację o nim.
  W bardzo popularnych wśród turystów miejscowościach, punkty informacyjne otwarte są przez cały tydzień, często nawet do późnych godzin nocnych. W mniejszych miasteczkach obowiązuje siesta, a w weekendy mogą być nieczynne.
 • ▲ do góry
 • Internet
 • Coraz więcej miast posiada bezprzewodowe punkty dostępu do sieci, które często można spotkać na placach. Najtańszą płatną opcją są Locutorios, czyli rozmównice telefoniczne z dostępem do internetu, prowadzone głównie przez imigrantów. W niektórych bibliotekach miejskich można skorzystać z sieci bezprzewodowej lub z komputerów znajdujących się na miejscu (czasami jednak potrzebna będzie do tego karta biblioteczna, do której wyrobienia niezbędny będzie dowód osobisty i adres zamieszkania w Hiszpanii (czasem wystarczy adres hotelu lub znajomego, u którego się zatrzymujemy).
 • ▲ do góry
 • Napiwki
 • W Hiszpanii nie ma tradycji pozostawiania napiwków. Nikt nie będzie oczekiwał dodatkowej zapłaty - ani w hotelu, ani w restauracji, chociaż zdarza się, że ceny bywają zaookrąglone na korzyść sprzedającego.
 • ▲ do góry
 • Niepełnosprawni
 • Turystyka dla osób niepełnosprawnych rozwija się, i z roku na rok pojawia się coraz więcej udogodnień. Listę hoteli lub form wypoczynku dla niepełnosprawnych dostaniemy w większości punktów informacji turystycznej.
 • ▲ do góry
 • Palenie
 • Cena paczki papierosów to ok. 2-3 EUR. W wielu lokalach można spotkać automaty sprzedające papierosy. Palenie zabronione jest w wielu miejscach publicznych i oznaczone tabliczką ze znakiem przekreślonego papierosa lub napisem prohibido fumar. Bary dla palących o powierzchni poniżej 100 m² muszą być odpowiednio oznaczone, a pozostałe lokale muszą posiadać wyznaczone strefy, w których można palić.
 • ▲ do góry
 • Paliwo
 • Ceny benzyny bezołowiowej (sin plomo) wahają się w okolicach 1 EUR, ropa (gasóleo) jest o ok. 10 % tańsza, natomiast stacje LPG (gasolineras GLP) są rzadkością. Nieco tańsze są stacje samoobsługowe, a szczególnie te, w których płaci się kartą w automacie.
 • ▲ do góry
 • Parkingi
 • W miastach parkingi (aparcamientos) zlokalizowane są przeważnie pod ziemią. Ceny za godzinę parkowania wahają się od 1-2 EUR i najczęściej naliczanie są minutowo.
  W mniejszych miasteczkach i wioskach warto zostawić samochód na obrzeżach, gdyż poruszanie się wąskimi uliczkami nie należy do najłatwiejszych.
 • ▲ do góry
 • Plaże
 • Plaże przeżywają niesamowite oblężenie głównie latem. W poszukiwaniu tych mniej zatłoczonych warto wybrać się na Costa de La Luz lub Cabo de Gata. W tym rejonie znajduję się również większość ustronnych plaż dla naturystów.
 • ▲ do góry
 • Poczta
 • Placówki Correos spotkamy w większości miast i miasteczek. Godziny otwarcia (horarios), to z reguły pn.-pt. 8.30-20.30 i sb. 9.30-13.00, w mniejszych miejscowościach pn.-pt. 8.30-14.30. Na stronie http://www.correos.es możemy sprawdzić zarówno godziny otwarcia, jak i miejscowości, w których znajdują się urzędy pocztowe. Znaczek pocztowy (sello) na kartkę pocztową bądź list do 20 g, kosztuje 0,53 EUR w obrębie UE i 0,78 EUR dla reszty świata; znaczki krajowe kosztują 0,28 EUR. Oprócz urzędów pocztowych można je nabyć także w sklepach tytoniowych oznaczonych brązowo-żółtym szyldem Tobacos. W niektórych większych placówkach można również skorzystać z rozmównicy telefonicznej, która oferuje lepsze ceny niż automaty uliczne.
 • ▲ do góry
 • Prasa
 • Gazety można nabyć w kioskach ulicznych (kioscos). Godnym polecenia dziennikiem jest ogónokrajowy El Pais, z informacjami o bieżących wydarzeniach i polityce.
 • ▲ do góry
 • Przepisy drogowe
 • Polskie prawo jazdy jest wystarczające do legalnego poruszania się samochodem po Hiszpanii. Obowiązuje ruch prawostronny (również na Gibraltarze). Dopuszczalne prędkości to 50 km/godz. w terenie zabudowanym, 90-100 km/godz. poza miastem i 120 km/godz. na autostradach. W wyposażeniu samochodu powinien znaleźć się trójkąt odblaskowy i komplet zapasowych żarówek. Dzieci poniżej 12 roku życia muszą być przewożone na tylnych siedzeniach, o ile samochód nie jest wyposażony w specjalne siedzenia. Jazda z włączonymi światłami mijania nie jest obowiązkowa. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu wynosi 0,5‰.
 • ▲ do góry
 • Rower
 • Rower (la bicicleta, bici) jest dobrą propozycja na poruszanie się po Hiszpanii, ponieważ kierowcy samochodów przyzwyczaili się do tego pojazdu i go respektują. W całym kraju powstaje coraz więcej wypożyczalni rowerowych, a w miastach zwiększa się ilość bezobsługowych punktów rowerowych, z których możemy skorzystać, jeśli jesteśmy w posiadaniu karty kredytowej. Nowy rower kosztuje ok. 50 EUR, jeżeli chcemy kupić używany, warto skorzystać z pomocny strony internetowej http://www.mundoanuncio.com. Kradzieże rowerów, siodełek lub kół zdarzają się często (przeważnie w dużych miastach), warto więc pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.
 • ▲ do góry
 • Rozrywka
 • Hiszpanie lubią od czasu do czasu wybrać się do teatru, szczególnie na musicale i przedstawienia taneczne. Ceny biletów wahają się od 5 EUR-15 EUR i rosną w zależności od popularności i klasy spektaklu. Kin jest sporo, jednak coraz mniej tych alternatywnych. Rzadkością także są kina proponujące filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową - większość to wersje dubbingowane (doblaje). Te z oryginalnymi napisami rozpoznać mozna po znaczku V.O.S. (version original subtitulada).
 • ▲ do góry
 • Sjesta
 • Sjesta trwa najczęściej od godz. 14.00-17.00. Jest to pora na obiad i spotkanie się ze znajomymi w kawiarni, w klimatyzowanym lokalu lub na tarasie. Sklepy, banki, szkoły oraz inne instytucje są wtedy zamknięte. Przerwa w pracy nie obowiązuje zazwyczaj w dużych supermarketach, a także w niektórych biurach informacji turystycznej w popularnych miejscowościach.
 • ▲ do góry
 • Telekomunikacja
 • Numer kierunkowy: +34. W Hiszpanii numery telefonów składają się z dziewięciu cyfr, z czego pierwsze trzy składają się na kod regionu. Budki telefoniczne dostępne są w każdym mieście, często spotkać je można także w wioskach. Obsługiwane są na monety lub na kartę. Do zakupu telefonu komórkowego na kartę niezbędny jest dowód osobisty lub paszport. Jedną z lepszych ofert proponuje sieć Yoigo (http://www.yoigo.es/), w której zestaw (telefon + karta) kosztuje ok. 30 EUR, sama karta 20 EUR, z czego właściwie wszystkie pieniądze można wykorzystać na rozmowy.
  Najtańszym sposobem na wykonywanie rozmów krajowych, a w szczególności zagranicznych, będą Locutorios - lokale z kabinami telefonicznymi. Ceny: ok. 0,05-0,10 EUR za połączenia krajowe oraz ok. 0,10-0,30 EUR za połączenie do Polski.
 • ▲ do góry
 • Wypożyczalnie samochodów
 • Do wypożyczenia samochodu potrzebne będzie prawo jazdy (wystawione co najmniej rok wcześniej) i karta kredytowa. Minimalny wymagany wiek kierowcy, to 21-25 lat, w zależności od wymagań firmy. Lokalne wypożyczalnie są zazwyczaj tańsze niż te międzynarodowe, trzeba jednak uważać na ukryte koszty i dokładnie sprawdzić warunki przed wypożyczeniem, gdyż każda z wypożyczalni posiada inną ofertę.
 • ▲ do góry
 • Zabytki, muzea i galerie
 • Godziny otwarcia zabytków są różne, często zamykane są w czasie sjesty, większość z nich zamknięta jest także w poniedziałki. Średnie ceny biletów wstępu to ok. 2-3 EUR, do popularniejszych zabytków 6-10 EUR. Niektóre obiekty oferują zniżki dla studentów (za okazaniem karty EURO<26 lub ISIC), dzieci i osób powyżej 65 lat.
 • ▲ do góry
 • Zagrożenia
 • Niebezpieczne, a zarazem przyciągające wiele osób do Hiszpanii, jest słońce, które szczególnie w lipcu i sierpniu może dać się we znaki. Jeśli nie chcemy narazić się na niebezpieczne oparzenia, zalecane jest unikanie w godz. 12.00-18.00. Obowiązkowe jest używanie kremów z filtrem, nakrycie głowy oraz picie dużej ilości płynów.
 • ▲ do góry
 • Zakupy
 • Sklepy otwarte są najczęściej w godz. 9.00-14.00 i 17.00-20.00, w większych miastach istnieją także sklepy chińskie (El Chino), które zaopatrzone są w podstawowe produkty o nieco wyższych cenach i otwarte przez cały dzień, aż do późnych godzin nocnych. Targi (mercados) z żywnością czynne są przeważnie w wybrane dni tygodnia, od pn.-pt. W każdym, nawet mniejszym miasteczku znajduję się supermarket. W większych miastach można zrobić zakupy w świetnie zaopatrzonym i dość tanim supermarkecie Mercadona (czynna w godz. 9.00-21.00) lub w Opencor (czynny od godz. 7.00-1.00 lub 8.00-2.00).
  Pchle targi (Rastros) odbywają się przeważnie w niedziele na różnego rodzaju placach lub stadionach (o miejsce można zapytać w informacji turystycznej). Sprzedaż trwa zazwyczaj od wczesnych godzin porannych do południowych.

 • ▲ do góry
 • Hiszpania: Informacje praktyczne

 • Na podstawie: Hiszpania. Fiesta i sjesta.
  Informacje prezentowane na tej stronie pochodzą z przewodnika wydanego w 2010 roku.

 • Aby zgłosić poprawki, kliknij tutaj »
 • Przed wyjazdem
 • Formalności wizowo-paszportowe i przekraczanie granic
 • Hiszpania znajduje się w strefie Shengen, więc do przekroczenia granicy z Francją, Andorą i Portugalią wystarczy dowód osobisty, jeżeli natomiast chcemy wybrać się promem do Afryki (Maroka, Algierii) będziemy potrzebowali paszportu. Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy (pobyt turystyczny do 90 dni), a wymaganym dokumentem przy odprawie jest paszport lub dowód osobisty. Również przepisy celne zgodne są z normą unijną. Kierowcy mogą legitymować się polskim prawem jazdy.
  Warunki podróżowania ze zwierzętami określone są w przepisach unijnych – wymagany jest paszport, zaświadczenie lekarskie o aktualnych szczepieniach oraz identyfikacja zwierzęcia (chip lub czytelny tatuaż).
 • ▲ do góry
 • Zabezpieczenia medyczne
 • Do publicznej opieki zdrowotnej (nie dotyczy prywatnych klinik i gabinetów) w podstawowym zakresie mają prawo turyści posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz osoby zameldowane na stałe. Dokładne informacje o tym jak uzyskać kartę znajdziemy na stronie: http://www.nfz.gov.pl/ekuz. Niektóre przychodnie (consultorios) prowadzą całodobowe oddziały (urgencias), jednak najłatwiejszym sposobem na otrzymanie natychmiastowej pomocy jest wizyta w najbliższym szpitalu (alarmowy - 112). Ceny prywatnej wizyty lekarskiej sięgają ok. 40–60 EUR, koszt pobytu w szpitalu wynosi ok. 180 EUR na dobę (bez badań). Zalecane jest wykupienie przed wyjazdem dodatkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, których nie obejmuje EKUZ.
 • ▲ do góry
 • Pieniądze
 • Najlepszą metodą na racjonalne wydawanie pieniędzy będzie założenie konta walutowego w Polsce i płacenie w Hiszpanii kartą. Płatności polską kartą wiążą się z prowizjami i niekorzystnym kursem wymiany, podobnie jak wybieranie pieniędzy z bankomatu.
  Wymiana złotówek w Hiszpanii jest bardzo rzadko spotykana, można tego dokonać tylko w niektórych bankach w Madrycie.
 • ▲ do góry
 • Ubezpieczenie
 • Studenci w wieku 7-30 lat, mogą zakupić kartę Euro 26, która gwarantuje ubezpieczenie oraz zniżki w niektórych instytucjach. Dla każdego studenta (niezależnie od wieku) pomocna będzie również karta ISIC.
 • ▲ do góry
 • Co zabrać
 • W Hiszpanii potrzebny będzie dowód osobisty gotówka w (w walucie euro) lub karta kredytowa.
  Warto zaopatrzyć się także w węgiel leczniczy, ponieważ jest on tam niezbyt popularny i dość drogi. Latem niezbędne do ochrony przed słońcem będzie nakrycie głowy, krem z filtrem i jeśli wybieramy się na plażę parasol.

 • ▲ do góry
 • Przejazd
 • Podróż samolotem
 • Bezpośrednie samoloty do Hiszpanii latają na linii Warszawa-Málaga, obsługiwanej kilka razy w tygodniu przez linię Norwegian (http://www.norwegian.no), która ma również połaczenie z Warszawy do Alicante. Inne loty bezpośrednie do Hiszpanii odbywają się na linii Warszawa-Madryt, a obsługują je Iberia (http://www.iberia.com) i Lot (http://www.lot.com/).
  Z Katowic do Barcelony i Madrytu dostaniemy się samolotem linii Wizzair (http://www.wizzair.com).
  Ryanair (http://www.ryanair.com) ma połączenia z Wrocławia i Poznania do Girony oraz z Wrocławia i Gdańska do Alicante. W kwietniu 2010 r. Ryanair uruchamia także nowe loty z Krakowa do Alicante i pod koniec czerwca do Malagi.
  Istnieje także możliwość lotów łączonych z przesiadką (m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech lub Belgii), obsługiwanych przez najtańsze europejskie linie. Narzędziem pomocnym w ich wyszukiwaniu jest strona http://www.skyscanner.pl.
 • ▲ do góry
 • Podróż pociągiem
 • Można rozważyć kupno biletu Interrail (http://www.interrailnet.com/) ważnego w 30 Europejskich krajach (oprócz ojczystego). Najtańszy bilet ważny jest jest przez 10 dni. Ceny: dla osób do 26 lat 159 EUR i od 26 lat 249 EUR, (do cen trzeba jeszcze doliczyć cenę miejscówek w niektórych pociągach).
 • ▲ do góry
 • Podróż autokarem
 • Podróż z Krakowa do Barcelony trwa ok. 40 godz. Linie Eurolines (+48 032 3512022; rezerwacja@eurolinespolska.pl, http://www.eurolinespolska.pl/) oraz Intercars (+48 012 6260030; http://intercars.pl, krakow@intercars.pl) kursują do Madrytu, Barcelony, Alicante, Walencji i Murcji, a Intercars kursuje dodatkowo do Granady i Malagi.
 • ▲ do góry
 • Podróż samochodem
 • Podczas planowania podroży warto zajrzeć na stronę internetową http://www.viamichelin.pl, która pomoże w wyznaczeniu trasy (od najtańszej, przez najkrótszą, po najbardziej atrakcyjną). Należy pamiętać, że w niektórych krajach podróż autostradami jest płatna, a przemieszczanie się lokalnymi drogami może okazać się zbyt czasochłonne.
  Jeżeli chcemy skrócić sobie drogę lądową lub marzymy o niekonwencjonalnej podróży, możemy pomyśleć o skorzystaniu z promu linii Transmediterranea i popłynąć z włoskiego Livorno do Barcelony (podróż trwa około 20 godz.).

 • ▲ do góry
 • Na miejscu
 • Noclegi
 • Znalezienie noclegu w Hiszpanii, szczególnie w większym mieście, nie sprawi większych trudności. W zależności od zasobności portfela można wybierać pomiędzy luksusowymi hotelami z „gwiazdkami”, a tanimi pokoikami w prywatnych pensjonatach. Do najtańszych należą hostele i godne polecenia schroniska młodzieżowe. Red Española de Albergues Juveniles (http://www.reaj.com) to sieć, w której skład wchodzi ponad 200 schronisk w Hiszpanii. W większości z nich można spędzić noc w czystych, skromnych warunkach, w sypialniach zbiorowych lub w dwójkach z łazienkami. Ceny wahają się w zależności od regionu i sezonu, a także zależą od naszego wieku (najtańsze noclegi rozpoczynają się od 5 EUR/os. i nie powinny przekroczyć 20 EUR/os., w przypadku osób powyżej 26 lat, ceny mogą być o ok. 30-40% większe.
 • ▲ do góry
 • Transport publiczny
 • Transport w Hiszpanii jest dobrze zorganizowany, a najtańszym i najdogodniejszym sposobem na poruszanie się są autobusy. Autokary zazwyczaj są komfortowe i posiadają klimatyzację. Bilety można kupić na stacji autobusowej lub u kierowcy.
  Autobusowa komunikacja miejska jest także wygodna i niedroga. Bilet kosztuje ok. 1 EUR, można także kupić kartę Bonobús, która uprawnia do 10 przejazdów. Bilety dostępne są w automatach lub sklepach tytoniowych (estancos).
  Sieć kolejowa w Hiszpanii obsługiwana jest przez RENFE (+34 902 240202, http://www.renfe.es). Na stronie internetowej sprawdzić można rozkłady jazdy, uzyskać informacje o cenach i dokonanać rezerwacji. Pociągi dzielą się na kilka kategorii, od których zależy cena biletu i czas przejazdu. Najszybszy AVE obsługuje połączenia z Sewillą, Cordobą i Malagą, a kolejka podmiejska Cercanías kursuje w obrębie aglomeracji. Reszta regionu obsługiwana jest przez pociągi Regionales (pomiędzy miastami) i Largo Recorrido, obługującymi dłuższe trasy.
 • ▲ do góry
 • Wyżywienie
 • Hiszpanie bardzo lubią jeść, najczęściej w towarzystwie, lokale zajmujące się gastronomią spotkamy więc na każdym kroku
  Comedores to jadłodajnie oferujące jedne z tańszych w kraju posiłków. Porcje przeważnie są duże, a dania nie są wykwintne ale dosyć smaczne. Restauracjeoferują jedzenie wyższej jakości, często w formie menú del día (obowiązującego tylko w porze siesty). Nieco droższe są potrawy zamawiane z karty. Średnio za pełen posiłek z winem dla dwóch osób zapłacimy 25-40 EUR. Owoce morza zjeść można w marisquerías i przyplażowych chiringuitos z grillowanymi na ogniu (często w bardzo spektakularny sposób) potrawami.
  Bary, do których należą mesónes, cervecerías i tascas serwują głównie tapas. Jeżeli chcemy zamówić coś większego, będzie to z reguły niewyszukane bocadillo (bagietka podawana np. z tortillą, jamón, rybą lub innymi dodatkami) lub plato combinado (danie łączone, składające się przeważnie z mięsa lub jajka, frytek i sałatki).


 • ▲ do góry

Hiszpania wycieczki: oferty wczasów Costa Brava - Girona

Zdjęcia - Hiszpania

Hiszpania zdjęcie 1Hiszpania zdjęcie 2Hiszpania zdjęcie 3
Hiszpania zdjęcie 4Hiszpania zdjęcie 5Hiszpania zdjęcie 6
Hiszpania zdjęcie 7Hiszpania zdjęcie 8Hiszpania zdjęcie 9
Hiszpania zdjęcie 10
Hiszpania - więcej zdjęć

Hotele Costa Brava - Girona

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne